Bitcoin Ödeme Yöntemi Yasal Mı

Bitcoin Ödeme Yöntemi Yasal Mı
Bitcoin Ödeme Yöntemi Yasal Mı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ödeme yöntemi; klasik ödeme yöntemlerinin yerini almaya başladı. Dünya çapında birçok firma ödemeler için Bitcoin tercih etmeye başlamıştır. Uygulamanın en bilindik örnekleri Starbucks kahve satışı ve Tesla’ nın binek otomobil satışı’dır. Yaşanan gelişmeler Bitcoin ödeme yöntemi yasal mı sorusunu akıllara getirmektedir.

Bu sorunun cevabı ülkelerin yasalarına göre değişkenlikler göstermektedir. Bizim ülkemize 2021 yılında ödemelerde kullanımı yasaklanmıştır.

Bitcoin Ödeme Yöntemi Avantajları

  • Hızlı bir ödeme yöntemi. Banka işlemleri gibi bekletme yapmıyor. Ödeme anında hesaba geçiyor.
  • Yapılan ödemenin iptali mümkün değildir. Sadece ödemeyi alan geri iade edebilir.

Bitcoin Ödeme Yöntemi Dezavantajları

  • Bitcoin ödemesi için Bitcoin ödeme yöntemini sağlayıcıları anlaşmak gerekmektedir. Bu ise ekstra bir maliyet olmaktadır. Çünkü her ödeme işlemi için bir miktar işlem ücreti alınmaktadır.
  • Bitcoin cüzdanı ile ödeme alınıyor ise banka hesabına aktarılmadan cüzdanda kalan para piyasa dalgalanmalarından etkilenmektedir. Piyasada yaşanan düşüş cüzdanınızdaki paranın azalmasına nedeni olabilir.

Ülkemizde de bir çok yatırımcı kripto para piyasaları ile ilgileniyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum insanların daha çok kazanmak için kripto piyasasına girmesine neden oluyor. Yatırımcılar tercih etseler de yasal düzenleme olmadığı için Bitcoin ülkemizde geçerli bir para sayılmamaktadır. Bitcoin ödeme yöntemi yasal mı geçerli sayılmayan bir para ile ödemede yasal sayılmaz. Başta da belirttiğimiz gibi TCMB 2021 Nisan ayında Bitcoin ödeme yöntemini yasakladı. Doğrudan ödeme Bitcoin ile yapılmıyor ancak Bitcoin cüzdanındaki bakiyeler banka kartlarına aktarılarak kullanılabiliyor. Yasağı nedeni olarak Kripto paraların denetime tabi olmaları, yasal olmayan faaliyetlerde kullanılma olasılığı gibi nedenler gösterilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!