Bitcoin Madenciliği
Bitcoin Madenciliği
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği Bitcoin işlemlerini onaylama, saklama ve güvence altına alma işlemidir. Tabii ki bu kadarıyla kalmıyor. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır konusunu yakından incelemeden önce Bitcoin’le ilgili bilmeniz gereken iki önemli konu var:

Kredi kartı kullanarak ödeme gerçekleştirirken kredi kartı şirketi işlemi onaylar ve kayıt altına alır. Bitcoin kullanarak ödeme gerçekleştirirken kredi kartı şirketi gibi ödemeyi onaylayacak merkezi/üçüncü parti yoktur. Bitcoin madencileri tarafından onaylanır.

Bankalar tarafından basılan geleneksel paraların aksine (USD, EUR vb.) Bitcoin kimse tarafından basılamaz. Geleneksel paralarda banka istediği kadar para basabilir çünkü maksimum limit yoktur. Bitcoin’de ise maksimum limit 21 milyondur. Yani sadece 21 milyon Bitcoin oluşturulabilir!

Bitcoin tam olarak budur. Aracısız çalışır. Gördüğünüz üzere banka ve kredi kartı şirketleri gibi geleneksel ödeme sistemlerinden çok farklı.

Bildiğimiz üzere Bitcoin madenciliği Bitcoin işlemlerini onaylama ve yeni Bitcoin oluşturma sürecidir. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır diye merak edip bu işe girmiş, bu işi yapan kişilere Bitcoin madencileri denir. “Kişi” desem de aslında insanlar tarafından yönetilen bilgisayarlardır diyebiliriz.

Bitcoin madenciliği çok fazla bilgisayar gücü kullandığınızdan bu bilgisayarlar çok güçlü olmalıdır. Bitcoin blockchain’ine bağlanıp matematiksel problemleri çözmelerini sağlayan bir yazılım kullanırlar.

Matematiksel problemler çözüldükçe yeni işlem verileri onaylanır ve Bitcoin blockchain’inde saklanır. Bitcoin madencileri bankalar ve kredi kartı şirketleri yerine işlemleri onaylar. Bu da üçüncü partilere güven ihtiyacını ortadan kaldırmasını sağlar.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paralarda blockchain adı verilen bir algoritma söz konusu. Günümüzde birçok ülkenin ve finans devinin kullanmaya başladığı bu altyapı, Bitcoin başta olmak üzere sanal para birimlerine de kaynaklık ediyor. 2009’da açık kaynak kodları yayınlanan Blockchain, kripto paraların ev ortamında da üretilmesine olanak sağlamasına yardımcı oluyor. Ancak bu bitcoin makinalarını kullanarak birdenbire zengin olmayı da düşünmemek gerekir. Çünkü çeşitli ülkeler tarafından da kabul edilen bu para birimlerinin kontrol altında tutulabilmesi gerekiyor. Dolayısıyla madencilik cihazını bir darphane gibi göremeyiz. Tam aksine, ortada gerçek bir madencilik faaliyeti var. Kripto para elde etmek için cihaz tarafından üretilen binlerce veriyi süzmek gerekiyor. Bu da ciddi bir enerji ve güç sarfiyatı gerektiriyor.

Bitcoin madencilik cihazları her ne kadar kazandırsa da birçok riskinin olduğunu unutmayalım. Örnek vermek gerekirse, 1 birim kripto para elde etmek için 10 birim veri üretmek gerekebilir. Hatta enerji regülasyonu iyi yapılmazsa, kazanan paranın değeri elektrik ve bakım masraflarından çok daha düşük olacaktır. Eğer mining cihazlarıyla gerçekten kâr etmek istiyorsanız, enerji regülasyonunu doğru yapmanız gerekmektedir. Ancak bundan önce cihazların elektrik tesisatında yaratacağı risklerden bahsetmekte fayda var.

Bitcoin Madenciliği Cihazları

Mining Rig olarak da bilinen cihazlar, gelişmiş ve kapsamlı sistemlerdir. Bilgisayara bağlı olarak çalışırlar ve harcanan enerjiden veri üretir. Bitcoin ve altcoinler için üretilmiş cihazların sistemleri, şema bağlantıları, algoritmaları birbirinden farklıdır. Ancak basit bir Bitcoin madencilik cihazının dahi elektrik kullanımını masraflı ve riskli hâle getireceğini belirtmek gerekiyor. Söz konusu cihazlar, standart ev aletlerinden çok daha fazla elektrik tüketir. Bahsedildiği gibi, elde edilen verinin küçük bir oranı paraya çevrilebilir ve bu veriyi elde etmek için cihazların 7/24 saat boyunca sürekli çalışması gerekir. En ufak bir elektrik kesintisi cihazları çalışmaz hâle getirecek ve elde edilen bütün kazanç saniyeler içinde kaybolacaktır.

Bitcoin madencilik cihazları kullanılan alanlarda birçok tesisat problemi olduğu unutmamız gerekir. Nitekim sistemdeki regülasyon, cihazın ihtiyaç duyduğu enerji grafiğini karşılamıyor. Dolayısıyla bu sistemlerde elektrik kontağı gibi problemler sıklıkla görülüyor. Özellikle elektrik tesisatı eski olan yerlerde madencilik cihazlarını kullanmak büyük bir risk taşır.

Bitcoin Madenciliği Cihazlarında Güç Kaynağı Kullanımı

Bitcoin madencilik cihazlarında elde edilen para, hesaba aktarılmadığı sürece cihazın verilerine bağlıdır ve bulut sisteminde depolama özelliği yoksa, elektrik kesildiğinde kaybolma riski büyük. Birçok cihazın kendi dahili hafızası olsa da, elektrik kesintisinden kaynaklanan bir voltaj değişikliği bu hafıza aygıtının zarar görmesine neden olur. Diğer yandan, Bitcoin başta olmak üzere bütün kripto para birimlerinde transferden belli bir komisyon kesilmektedir. Dolayısıyla gündelik olarak transfer etmek de iyi bir fikir değil. Verilerin kendisi kod hâlinde bulut hesabında ve başka kaynaklarda yedeklenebilir ancak bu kodları paraya çevirmek de oldukça zor bir durum. Diğer yandan bir güç kaynağı kullanarak bu durumun önüne geçmek mümkün olduğunu söylebiliriz.

Güç kaynağı, cihazların kesinti anında çalışmayı sürdürmesini sağlar. Şebekeden ya da tesisattan kaynaklı kesintilerin madencilik cihazlarını etkilemesi bu sayede önlenir. Ancak UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) kullanımı da tek başına yeterli değildir. Enerjinin regülasyonu sağlanmadığı ve aşırı gerilim dalgalanmaları önlenmediği sürece cihazınız risk altında olacaktır.

Bitcoin Madencilik Cihazları Nasıl Korunur?

Mining cihazları diğer elektronik aletler gibi gelişmiş koruma sistemlerine sahip değildir. Çeşitli sistemler entegre edilmiş olsa bile, şebeke voltajının ani bir değişiklik göstermesi karşısında bir işlevleri olmayacaktır. Dolayısıyla, cihazları korumanın tek yolu tesisatta dolaşımda olan elektriği stabil tutabilmektir. Bu hem cihazların zarar görmesini önleyecek hem de enerji kullanım bedelinin astronomik miktarlara çıkmasının önüne geçecektir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!