Bitcoin İle Enflasyon Arasındaki Bağlantı

0 21

Enflasyonun artmasıyla birçok yatırımcı piyasadan çekilmektedir. Dünyada olan ekonomik kriz nedenlerine bağlı olarak yatırımcıların yeni alanlar keşfetmek yerine çekilmeleri de gayet normal. Bitcoin ile enflasyon arasındaki bağlantı noktada devreye girerek yatırımcıların kripto para pazarında yer alacağı seçenekleri değerlendirmesi de ekonomistlerin dikkatinden kaçmamaktadır.

Bitcoin İle Enflasyon Arasındaki Bağlantı; Bitcoin Enflasyonu Etkiler Mi?

Bitcoin yatırımları enflasyondan zarar görür mü diyen ve bu konuda araştıran birçok yatırımcı bulunmaktadır. 10 dolarlık bir yatırımda 50 sent kazanma şansı bulabileceğiniz Bitcoin, enflasyona büyük oranda etkiler bırakmaz. Ancak harcama alışkanlıkları ve arz talep ilişkisiyle Bitcoin ile enflasyon arasındaki bağlantı kurulabilir.

  • Enflasyonun yükselmesi Bitcoin piyasasında da etkilere neden olur.
  • Az mal ve hizmet alımı kripto para piyasasında da fiyat artışları olmasına neden olur.
  • Fiyat ve ücretlendirmeler giderek dengesizleşebilmektedir.
  • Kripto para piyasasıyla enflasyon arasında %10 oranında etkiler gözlemlenmesi gayet normaldir.
  • Arz talep ilişkisiyle, ekonomik ve siyasi nedenlere bağlı olan enflasyon dolaylı yoldan Bitcoin yatırımlarını etkileyebilmektedir.

Merkezi bir sisteme bağlı olmayan Bitcoin bu nedenle enflasyondan direkt etkilenmez. Ama hala gerçek parayla dönen dünya ekonomisinde alım gücü kripto para piyasasını da vurmaktadır. Yaygın para basımları ekonomilerin kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Türkiye, Venezuela, Zimbabve gibi ülkelerde görülen enflasyon oranlarından kaynaklı kripto para yatırım alanlarında da etkiler gözlemlenmektedir. Döviz çiftleri ve kripto para çiftleri birbirini tetikleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.