Bitcoin Helal Mi Haram Mı?

0 13

Bitcoin helal mi haram mı; bu konuda farklı görüşlerin söz konusu olduğunu belirtmek gerekir. Uzmanların ve din alimlerinin bir kısmı kripto paraya yatırım yapmanın herhangi bir dini sakıncası olmadığını dile getirirken bir diğer kısımda da değer değişimlerinin çok ani farklılıkları berberinde getirdiği ve faize kayan bir mentaliteye geçerli olduğu için haram olarak nitelendirmektedir!

Bitcoin Helal Mi Haram Mı, Din Alimleri Ne Düşünüyor?

Bitcoin helal mi haram mı; anlık değer değişimleri söz konusu olduğu için alım satım adımlarında sorun yaşanmadan bağlantı adımının dini kıstaslara uygu olmadığını iddia eden bazı din alimleri mevcuttur. Fakat bunun artık yeni, dünyanın para birimi olacağını düşünen ve en azından güvenilir aracı kurumlar üzerinden işlem talimatı verildiği zaman dini olarak sorun yaşanmayacağını belirten din alimlerinin de mevcut olduğunu hatırlatmak gerekmektedir.

Alım Satım Aşamasında Faiz Var Mı?

Aracı kurumlar kullanılarak alım satım adımları tamamlanırken aracı kurumların işlemlerinizi yerine getirmesi için komisyon kesintisi yaptığının belirtilmesi gerekmektedir. Bu faiz konusunda çok hassas olan kişilerin aklına takılabilir. Fakat bu kesilen tutarın bir hizmet bedeli olarak dikkate alınması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Alım satım adımlarında ani bir biçimde kazanım sağlayan hamleler yapmanın da dini bağlamda sorun yaratabileceğini belirten bazı din alimleri olduğunun altı çizilmelidir. Ekonomik alanda olduğu gibi kripto para söz konusu olduğu zaman dini alanda da bazı kafa karışıklıkları mevcuttur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.