Bir İlk: Japonya Bu Kripto Para Birimlerini Onayladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TerraUSD (UST) fiyaskosu, dünyanın dört bir yanından büyük ekonomileri mevzuat hazırlamaya zorluyor. Bu konuda önemli bir haber Japonya’dan geldi. Japonya, kripto para ve stablecoin’lerle ilgili bir yasayı onaylayan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Japonya, stablecoin’leri kripto para olarak tanıyacak

Cuma günü, Japonya parlamentosu, stablecoin’leri kripto para olarak tanıyan bir stablecoin yasa tasarısı onayladı. Ayrıca, yalnızca yen veya başka bir yasal nakit ile desteklenen stablecoin’ler yasa tarafından tanınacak. Ancak, Tether (USDT) gibi varlığa dayalı stablecoin’ler ve algoritmik stablecoin’ler düzenlemeye dahil edilmedi. Bu mekanizma Terra UST ve LUNA’da kullanılıyordu.

Artan benimsenmenin ortasında stablecoin yasası hazırlanıyor

Japonya, kripto paraları giderek daha fazla benimseyen bireysel ve kurumsal yatırımcılarla en kripto dostu ülkelerden biridir. Bloomberg’e göre, Japonya Parlamentosu 3 Haziran’da stablecoin’lerin ülkedeki yasal konumunu netleştiren ve aynı zamanda onları kripto para olarak tanıyan bir stablecoin yasası çıkardı.

Yeni yasa tasarına göre yalnızca lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer acenteleri ve güven firmaları stablecoin üretebilecek. Tether gibi yurt dışından gelen varlığa dayalı stablecoin’ler ve algoritmik stablecoin’ler yasa tasarısında yer almayacak. Stablecoin’ler, Japonya merkezli kripto borsalarında listelenmeyecek.

Yeni yasa önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek

Ayrıca, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, kısa süre içinde stablecoin ihraççılarının yalnızca izin verilen bankalardan ve işletmelerden stablecoin’leri yetkilendirmesini gerektiren yasa ve yönetmelikler oluşturacak. Mevzuat gelecek yıl yürürlüğe girdiğinde Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corp., bir stablecoin olan Progmat Coin’i piyasa sürmeyi hedefliyor. Progmat Coin, emanette tutulan yen tarafından tamamen desteklenecek. Ayrıca, nominal değerde itfa sağlayacaktır.

Japonya’da kripto kullanımı genişledikçe, ülke yatırımcıları öngörülemeyen kripto piyasasında korumaya çalışıyor. Kriptohocası.net haberlerinde yer verdiğimiz üzere, UST ve LUNA çöküşü, kripto para piyasasında büyük bir satışı tetikledi. En büyük stablecoin Tether, erimenin bir sonucu olarak kısa süreliğine dolar sabitliğini kaybetti. Tüm dünyadaki yatırımcılar için milyarlarca dolar zarara yol açtı ve hükümetleri stablecoin kurallarını yürürlüğe koymaya teşvik etti.

Diğer ülkelerde kripto para ve stablecoin hazırlıklarına başlıyor

Mayıs başlarında Terra ekosistemi çöktükten sonra, dünya çapındaki hükümetler, yatırımcıları korumak için stablecoin’leri yöneten tasarılar üzerinde çalışıyor. ABD ve İngiltere aktif olarak bir stablecoin yasa tasarı üzerine çalışıyor. Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz haftalarda Kongre’ye bir stablecoin düzenleyici çerçeve için sunum yaptı. Bu arada, Birleşik Krallık Hazinesi, yatırımcıları korumak için stablecoin yasasını çıkarmayı planlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!