BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

API Nedir? Neden Kullanılır | Faydaları Nelerdir?

0 33

API Nedir; Internet uygulamalarını kullanan birçok kişi, mobil ya da masaüstü uygulamaları kullandıkların, geri planda nelerin çalıştığı konusunda hiçbir şey bilmeyebilir. Bu yüzden API komutlarının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı önemlidir.

Özellikle günümüzde internetin yoğun kullanımı, bazı program ve komutların da bilgisayar kullanıcıları için önemli olduğu biliniyor. Bu yüzden bir arayüzün nasıl olduğu, nasıl programlandığı önem kazanıyor.

API Ne İçin Kullanılır?

Bilgisayar programlarını herkes kullanabilir ancak çoğu zaman, arka planda neler döndüğü, kimse tarafından merak edilmez. Ancak Yazılım geliştiricilerin, birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları bir dizi kural vardır.

Bu yüzden API nedir? Neden kullanılır? soruları; yazılım geliştirmeyle uğraşan kişiler için çok önemlidir. API; uygulama programlama arayüzü anlamına gelir. Bir geliştirici; başka birinin oluşturduğu bir kitaplığı ya da aracı kullanmak istediğinde, genellikle API’yi nasıl kullanacaklarını bilmelidir.

API’nin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Geliştiricilerin diğer araçların ve kitaplıkların işlevlerine kolayca erişmesini sağlar. Yani yazılım programlarının birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren bir dizi kural, protokol ve standarttır.

API Kullanmanın Faydaları nelerdir?

Günümüzde bilgisayar ve bilgisayarın sunduğu tüm olanaklar, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu yüzden API nedir? Neden kullanılır sorularının yanında API kullanmanın avantajlarını da bilmek önemlidir.

  • API; uygulama programlama arayüzü anlamına gelir ve farklı yazılım programlarının birbiriyle etkileşime girmesine izin verir.
  • Farklı sistemler arasında entegrasyonlar oluşturmak ya da görevleri otomatikleştirmek için faydalıdır.
  • API’ler; başka türlü mevcut olmayan verilere ve işlevlere erişmenin bir yolunu sağlar.
  • Özel uygulamalar oluşturmak ya da mevcut uygulamaların işlevselliğini genişletmek için kullanılabilirler.

API’ler en yaygın olarak, geliştiricinin onunla etkileşime giren kendi uygulamasını oluşturmak için, mevcut olan uygulamadan gelen kodu kullanması gerekeceği mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.