API Nedir? Neden Kullanılır | Faydaları Nelerdir?

API Nedir? Neden Kullanılır?
API Nedir? Neden Kullanılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

API Nedir; Internet uygulamalarını kullanan birçok kişi, mobil ya da masaüstü uygulamaları kullandıkların, geri planda nelerin çalıştığı konusunda hiçbir şey bilmeyebilir. Bu yüzden API komutlarının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı önemlidir.

Özellikle günümüzde internetin yoğun kullanımı, bazı program ve komutların da bilgisayar kullanıcıları için önemli olduğu biliniyor. Bu yüzden bir arayüzün nasıl olduğu, nasıl programlandığı önem kazanıyor.

API Ne İçin Kullanılır?

Bilgisayar programlarını herkes kullanabilir ancak çoğu zaman, arka planda neler döndüğü, kimse tarafından merak edilmez. Ancak Yazılım geliştiricilerin, birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları bir dizi kural vardır.

Bu yüzden API nedir? Neden kullanılır? soruları; yazılım geliştirmeyle uğraşan kişiler için çok önemlidir. API; uygulama programlama arayüzü anlamına gelir. Bir geliştirici; başka birinin oluşturduğu bir kitaplığı ya da aracı kullanmak istediğinde, genellikle API’yi nasıl kullanacaklarını bilmelidir.

API’nin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Geliştiricilerin diğer araçların ve kitaplıkların işlevlerine kolayca erişmesini sağlar. Yani yazılım programlarının birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren bir dizi kural, protokol ve standarttır.

API Kullanmanın Faydaları nelerdir?

Günümüzde bilgisayar ve bilgisayarın sunduğu tüm olanaklar, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu yüzden API nedir? Neden kullanılır sorularının yanında API kullanmanın avantajlarını da bilmek önemlidir.

  • API; uygulama programlama arayüzü anlamına gelir ve farklı yazılım programlarının birbiriyle etkileşime girmesine izin verir.
  • Farklı sistemler arasında entegrasyonlar oluşturmak ya da görevleri otomatikleştirmek için faydalıdır.
  • API’ler; başka türlü mevcut olmayan verilere ve işlevlere erişmenin bir yolunu sağlar.
  • Özel uygulamalar oluşturmak ya da mevcut uygulamaların işlevselliğini genişletmek için kullanılabilirler.

API’ler en yaygın olarak, geliştiricinin onunla etkileşime giren kendi uygulamasını oluşturmak için, mevcut olan uygulamadan gelen kodu kullanması gerekeceği mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanılır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!