Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir
Altcoin Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? Alternatif coin olarak bildiğimiz Altcoin, Bitcoin dışındaki dijital paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bitcoin dışında mevcut olan her kripto para birimi altcoin olarak nitelendirilebiliriz.

Bitcoin’in bu başarısının ardından piyasaya çıkan ilk altcoin Namecoin (NMC)’ydi. İlk kripto para olan Bitcoin, uzunca bir süre kripto para piyasasının büyük çoğunluğuna hakimdi altcoin’lerin artmasıyla piyasa payı giderek azaldı. Mart 2021 itibariyle neredeyse 9.000’den fazla kripto para birimi piyasada vardı. Altcoinler Mart 2021’de toplam kripto para piyasasının %40’ından fazlasını oluşturuyordu.

Birçoğu Bitcoin’den türetildikleri için ve öncü kripto para birimi Bitcoin olduğu için, Altcoin fiyat hareketleri Bitcoin’in hareketlerini taklit etme eğiliminde olduğunu belirtmek isteriz. Bununla birlikte, analistler, kripto para yatırım ekosistemlerinin olgunluğunun ve bu kripto paralar için yeni pazarların geliştirilmesinin, altcoinlerin fiyat hareketlerini Bitcoin’in alım satım sinyallerinden bağımsız hale getireceğini söylüyor.

Neden Adı Altcoin?

Altcoin Nedir? Altcoin satın alabilmenin birçok yolu borsadır. Kripto para borsasında satışa çıkarılan dijital paraları alabilmek için dijital bir hesap açmak gerekli. Açtığınız hesabın ardından dijital cüzdan oluşturularak Altcoin sahibi olunabilir. Oluşturulan bu sanal cüzdana para gönderilerek kripto para satın almaya başlanır. Ayrıca bu hesap kullanılarak para yatırma, çekme ve coin alım satım işlemleri rahatlıkla yapılabilme olanağı da mevcut.

Alım satım işlemlerine başlayabilmek için güvenlik nedeniyle kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Ayrıca günümüzde bazı mobil uygulamalar yoluyla ya da internet siteleri kullanılarak da alım yapmak artık mümkün.

Altcoin Nedir? Bunların yanında madencilik yaparak altcoin üretmek de mümkündür. Ancak her altcoin madenciliği yapılamamaktadır. Maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle kripto para madenciliği ilk çıktığı zamanlardaki kadar kazanç sağlamamaktadır.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Nedeni

Altcoin Nedir? Altcoinlerin ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden bir tanesi de, Bitcoin’in kusurlarını iyileştirmek ve aşmak için yeni özellikler geliştirerek Bitcoin ile rekabet etmeye çalışmaktır.
Bir diğer önemli faktör de işlem süresi olarak söyletebiliriz. Litecoin ve Fastcoin gibi birçok altcoin, bir dakika veya altı sürede blok zinciri güncelleme avantajına sahiptir. Bu süre, Bitcoin’in blokzinciri işleme süresinden çok daha kısa. Yani bu demek oluyor ki, alternatif kripto paralar Bitcoin’e göre çok daha hızlı gönderim ve onay imkanı sunuyor. Bu özellik bile başlı başına kripto paralar arasında bir rekabet yaratmaktadır. Tabi bunun yanı sıra herhangi bir coin’in bir alanda çok iyi olması, başka bir alanda diğerlerine göre eksik kaldığı gerçeğini de unutmayalım…

Altcoin Nedir? Altcoinler hakkında heyecan verici olan şey şu ki; Hangi altcoin’in kazanan olacağını bilmiyorsunuzdur. Bu yarışta bitiş çizgisi yok. Yalnızca kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek bir rekabet var. Litecoin, namecoin’den sonra ortaya çıkan üçüncü dijital para birimiydı. Büyük beğeni kazandı ve şimdiye kadar Bitcoin’e en yakın rakip olarak görülüyor. Başka bir kesim Ethereum’u, diğer bir kesim ise Ripple’ı en büyük bitcoin alternatifi olarak görüyor.

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Fark Nedir?

Altcoin Nedir? Bitcoin, bir kripto para biriminin ilk örneğidir, diğer dijital paraların gelişimi için ölçüt oluşturur. Bununla birlikte, uygulamasının bazı eksiklikleri bulunmaktadır. Örneğin, bloklar oluşturmak için kullanılan fikir birliği mekanizması olan Proof-of-Work (PoW) enerji yoğun ve zaman alıcıdır. Bitcoin’in akıllı sözleşme yetenekleri de sınırlıdır.

Altcoinler, rekabet avantajı sağlamak için Bitcoin’in yaşadığı sınırlamaları iyileştirir. Birkaç altcoin, bloklar oluşturmak ve yeni işlemleri doğrulamak için gereken süreyi ve enerji tüketimini en aza indirmek için Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği yöntemini kullanır.

Altcoin Nedir? Başka bir örnek, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerde gaz (veya işlem maliyetleri için ödeme) olarak kullanılan, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether’dir. Altcoinler ayrıca Bitcoin’e karşı geleneksel eleştirilere de değinir. Örneğin, stabilcoinler Bitcoin’in fiyat oynaklığını göstermez, bu da onları günlük işlemler için ideal araçlar haline getirir.

Altcoinler kendilerini bu şekilde Bitcoin’den ayırarak kendileri için bir pazar oluşturmuşlardır. Bunun sonucunda, bu, potansiyelini Bitcoin’e alternatif olarak gören yatırımcıların dikkatini çekti. Dolayısıyla yatırımcılar, altcoinler daha fazla ilgi ve kullanıcı kazandıkça ve fiyatta değer kazandıkça kar etmeyi bekliyorlar.

 

Altcoinlerin Avantajları

 • Yüksek likidite
 • Daha fazla düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği vardır
 • Uygun fiyatlı madencilik hizmetleri sağlanır
 • İşlem hızı daha yüksek olan coinler bulunur
 • Madenciliğin hızlandırılması için teknik geliştirmeler yapılır
 • Daha fazla yatırım imkanı sağlar
 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kazancın önemli ölçüde artmasına fayda sağlayabilir
 • Amaca uygun olan kripto para ile daha somut adım atmak
 • DeFi alanında merkezi finans sistemlerinde yapılan neredeyse tüm işlemlere imkan sağlar

Altcoinlerin Dezavantajları

 • Altcoinlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Pek çok farklı altcoin vardır ve her birinin özellikleri farklılık gösterir.
 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kaybın önemli ölçüde artmasına neden olabilirler.
 • Adını henüz duyurmamış bir altcoine güven duyulması zordur. Küçük bir hata yatırımcıların paniğe kapılmasına ve en ümit verici altcoinin bile değer kaybetmesine sebep olabilir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!