BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir? Nasıl Çalışır?

0 28

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir; İlk olarak 1990’lı yıllarda Nick Zsabo tarafından iki ya da daha fazla taraf arasında bilgisayar tarafından doğrulanabilen kendi kendini yürüten sözleşme olarak nitelendirilen Akıllı kontrat oluşturuldu. Kontrat hakkında bilmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Blockchain teknolojisi için birçok uygulama bulunuyor. Akıllı sözleşmeler de bunlardan bir tanesidir. Blockchain, tüm kripto para işlemlerini takip eden merkezi olmayan bir veritabanıdır. Bu teknoloji, akıllı sözleşmelerin yanı sıra, onsuz mümkün olmayacak diğer uygulamaları oluşturmayı mümkün kılar.

Akıllı Kontrat Nasıl Kullanılır?

Nick Zsabo tarafından geliştirilen Smart Contract nedir? Nasıl çalışır konusunda akıllı sözleşme; bir sözleşmenin şartlarını kolaylaştıran, kaydeden ve doğrulayan bir bilgisayar kodudur.

İki tarafı sözleşmeye girdiğinde; izlenebilen ve doğrulanabilen uygulanabilir bir sözleşme oluşturmak için, akıllı sözleşme kullanılır. Akıllı sözleşmeler; güvenli, şeffaf ve kurcalamaya karşı korumalı işlemlere izin veren, dağıtılmış bir defter olan blok zincirinde çalışır.

  • Blok zincirinde gerçekleşen işlemler, düğümler tarafından şifreli bir defter aracılığıyla yürütülür.
  • Bu işlemler güvenilir olmayan bir siste oluşturan diğer düğümler tarafından doğrulanır.
  • Akıllı sözleşmeler; fatura ödemesi gibi belirli koşullar karşılandığında, otomatik olarak yürütülecek şekilde programlanabilir.

Blok zinciri, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan, eşler arası işlemlere izin vermesi bakımından benzersizdir.

Akıllı Kontrat Neden Önemlidir?

Blockchain teknolojisinin potansiyeli çok büyüktür. Smart Contract nedir? Nasıl çalışır noktasında, akıllı kontratların ne denli önemli olduğunun farkında olunmalıdır.

  • Akıllı sözleşmeler, dolandırıcılık riskini azaltabilir ve işlemlerin güvenliğini sağlayabilir.
  • Karmaşık iş süreçlerini otomatikleştirerek, daha verimli ve uygun maliyetli hale getirebilirler.
  • Akıllı sözleşmeler, blok zinciri teknolojisini kullanarak, merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmayı kolaylaştırır.

Akıllı sözleşmeler; işletmelerin tamamlanması için gereken maliyeti ve zamanı azaltarak, onları blok zinciri ekosisteminin önemli bir parçası haline getirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.