BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

3 Analist: Altın Önümüzdeki Günlerde Bu Katmanlar Da!

0 2

Altın fiyatları Cuma günü bir ayın zirvesine tırmandı ve zayıf bir ABD dolarının üzerine bindi. Bu durum da külçeyi üst üste üçüncü haftalık kazanç için rayına oturtmuş görünüyor. Analistlerin piyasa yorumlarını ve analizlerini okuyucularımız için derledik.

Matt Simpson: Altın için 1.900 dolara doğru bir hareket mümkün

Spot altın fiyatı, 9 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.873,9 dolara ulaştıktan sonra yazının yazıldığı sıralarda %0,2 düşüşle 1.864,50 dolara geriledi. Bununla birlikte altın fiyatları bu hafta şu ana kadar yaklaşık %0,8 artmış durumda. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,26 kayıpla 1.866,5 dolardan işlem görüyor.

Dolar aşağı yönlü hareket ederek dolar fiyatlı külçeyi off-shore alıcılar için daha çekici hale getirirken City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

FİYATLARIN BU HAFTA 1.828 DOLAR CİVARINDA ÖNEMLİ BİR DÜŞÜŞ GÖRDÜĞÜNÜ VE YÜKSELİŞ MOMENTUMUNUN GERİ DÖNMESİYLE 1.900 DOLARA DOĞRU BİR HAREKETİN MÜMKÜN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.

“Büyük spekülatörler ve yönetilen fonlar, net long altın alımlarını artırdı”

Altın fiyatları, dolardaki düşüş ve ABD’de özel istihdamın geçen ay beklenenden daha az yükseldiğini gösteren verilerle desteklenerek Perşembe günü %1’den fazla yükseldi.

Yatırımcılar sarı metali güvenli liman olarak gördüğünden, ekonomik kriz belirtileri altın talebini destekleyici olabiliyor. Matt Simpson, değerlendirmesine şu yönde devam ediyor:

AYRICA, BÜYÜK SPEKÜLATÖRLER VE YÖNETİLEN FONLAR, ALTI HAFTALIK SERİNİN İLK HAFTASI İÇİN GEÇEN HAFTA NET LONG ALTIN POZİSYONLARINI ARTIRDI VE BU DURUMDA DA DAHA DÜŞÜK SEVİYELERDE DESTEK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

Wang Tao: 1.879 doların üzerindeki bir kırılma yukarının kapısını açabilir

Bu arada Kriptohocası.net haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, iki politikacı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki iki toplantısının her birinde beklenen yarım puanlık faiz artırımlarının ötesinde para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini belirtti.

Bilindiği üzere daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları, faiz getirmeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre, spot altın fiyatı 1.879 dolarda direnci test edebilir, bunun üzerinde bir kırılma ise 1.892 dolara kadar bir kazanç sağlayabilir.

Pablo Piovano: Altın 1.870 dolar civarında güçlü bir dirençle karşı karşıya

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için son verileri, short pozisyonun 12 Mayıs’tan bu yana ilk kez arttığını ve artışın şu anda yaklaşık 5,7 bin kontrat olduğunu kaydetti. Bunun yerine hacim, arka arkaya ikinci seansta bu sefer yaklaşık 30,4 bin kontratla daraldı.

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, Perşembe günkü altının güçlü yükselişi, artan açık faizin arkasındaydı ve çok yakın vadede daha fazla kazanıma kapı açıyor. Buna karşı, değerli metal 1.870 dolar civarında sert bir dirençle karşı karşıya.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.