Şaşırtan Çöküş Sırrı: LUNA Balinaları Düşüşe Geçti Ne Yaptı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Raporlara göre, birkaç büyük Terra (LUNA) balinası pozisyonlarından çıkarken, bireysel yatırımcılar çöküşün başlarında birikim yapmaya devam etti.

LUNA çökerken balinalar sattı, bireysel yatırımcılar topladı

Terra’da büyük bir yatırımcı olan Jump Capital, yakın tarihli bir raporda, projenin en büyük yatırımcılarından bazılarının, UST stablecoin’in Mayıs ayı başlarında çökmeye başlamasıyla birlikte hızla satış yaptığını söyledi. Buna karşılık, daha küçük cüzdanlar birikmeye devam etti. Jump Capital, bir UST likidite havuzundaki bir dizi büyük para çekme ve takas işleminin stablecoin’in dolar sabitliğini kaybetmesine neden olduğunu kaydetti.

Ayrıca, UST fiyat istikrarını kaybetmeye başladığı zaman bir geri çekilme telaşı gören Terra’nın Anchor Protocol’ü etrafında bir yığın balina satışı da yoğunlaştı. Bu konuda Jump Capital, raporda on-chain verilere atıfta bulunuyor.

Anchor Protocol, Terra çöküşünde önemli bir rol oynadı

Jump Capital, on-chain analitik firması Nansen’in Anchor’dan çıkışları tetikleyen yedi ana cüzdanı tanımlayan yakın tarihli bir raporuna atıfta bulunuyor. Ancak bu yedi kişi çok daha geniş bir eğilimin parçasıydı. Jump’ın “büyük” mevduat sahipleri olarak tanımladığı Anchor mevduatlarında 1 milyon doların üzerinde olan balinalar, ilk depegging sırasında platformdaki varlıklarının %40’ından fazlasını elden çıkarttı.

Buna karşılık, Anchor’da 10.000 dolardan daha az cüzdan tutan küçük yatırımcılar, bu dönemde platformdaki varlıklarını artırdı. Ancak genel likiditenin bir kısmını oluşturdukları göz önüne alındığında, bu talep LUNA ve UST fiyatlarını desteklemekte yetersiz oldu.

Anchor Protocol, UST likiditesinin %70’inin platforma kilitlendiği göz önüne alındığında, Terra kazası için esasen kaynak noktasıydı. Platformun mevduat sahipleri ve borçlular arasındaki dengesizliği de nihai çöküşüne katkıda bulundu.

Kripto duyarlılığı da önemli bir rol oynadı

Terra’dan çıkışlar, zayıf kripto piyasası duyarlılığı nedeniyle daha da kötüleşti. Depegging, Fed’in faiz artırımının tetiklediği, piyasadaki bir çöküşün ardından geldi. Güçlü ABD enflasyon rakamları da bu düşüşe katkıda bulundu.

Terra’nın çöküşü birkaç gün içinde 30 milyar doların üzerinde yatırımcı fonunu sildi. Dünyanın dört bir yanından düzenleyici öfkeyi çekti ve kripto konusunda daha katı yasalar getirmesi bekleniyor. Kriptohocası.net olarak aktardığımız üzere, Japonya parlamentosu stablecoin’ler konusunda dünyanın ilk yasa tasarısını tanıttı. Terra şimdi bir miktar değeri geri kazanmaya yardımcı olmak için yeni bir Blockchain başlatmış olsa da, proje piyasadaki itibarının çoğunu kaybetmiş görünüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!