Ünlü Yatırımcı Mark Mobius’tan Bitcoin Uyarısı: Bu Katman Geliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tecrübeli yatırımcı ve Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı Mark Mobius, yatırımcıları Bitcoin (BTC)’i hala devasa kayıpların beklediğine dair uyarıyor.

Mark Mobius: Bitcoin, 10 bin dolara düşebilir

Financial News London ile yaptığı yeni bir röportajda Mobius, “dipten satın almaya” karşı uyarıda bulunuyor ve Bitcoin’in 10 bin dolara kadar düşeceğini iddia ediyor. Yatırımcı, “dipten satın al” stratejisinin geçmişte trader’lar için işe yaramış olabileceğini, ancak bu sefer bu stratejinin iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, Bitcoin 10 bin dolara düşmeden önce 20 bin dolara düştükten sonra hafif bir yükseliş olabileceğini belirtiyor. Mobius, “Dipten satın al” bu sefer Bitcoin 20 bin dolara ulaşana kadar işe yaramayacak, bu seviyeden bir sıçrama olabilir, ancak daha sonra bir sonraki hedef 10 bin dolar olacak.” ifadesini kullandı.

Stabilcoin projesi ve Ethereum rakibi Terra‘nın (LUNA) çöküşünün yol açtığı son kripto piyasası krizi, Bitcoin’in yedi günün en yüksek seviyesi olan 36.242 dolardan yüzde 25.7 düşüşle 26.910 dolara düşmesine neden oldu. Daha önce Mobius, yatırımcıları kripto paraların “yatırım” olmadığı ve enflasyona karşı iyi korunma araçları olmadığı konusunda uyarmıştı. Yönetici, fiat para biriminin devalüasyonuna karşı bir araç olarak hisse senetlerini tercih etmişti. Ayrıca deneyimli yatırımcı, Bitcoin ve dijital varlıklardan “din” olarak bahsetmişti. Mobius, “Hisse senetleri kesinlikle bir kanıt çünkü para birimlerinin devalüasyonu ortadan kalkmayacak, bu da enflasyonun yüksek oranda devam edeceği anlamına geliyor. Unutmayın, ABD para arzı  yüzde 30’un üzerinde arttı. Bitcoin ve kripto paralar din olarak algılanıyor. Bu bir yatırım değil, bu bir din. Buna inanıyorlar. İnsanlar zenginleştiklerini sanıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Makro ekonomik ortam, BTC için hala risk teşkil ediyor

 BTC, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte. Uzmanlara göre, kısa vadede ortaya çıkan bu toparlanma geçici olabilir. Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve diğer kripto para birimlerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir. Uzmanlar, kapitülasyon riskinin devam ettiğinin altını çizdiler. Veriler, kripto piyasası duyarlılığının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor. BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artırımları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de piyasa için hala geçerli.

Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun arzu edilen rakamlara inmesinin çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları aşağı çekmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemel. BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun gevşek para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ABD ekonomik politikasındaki değişiklik BTC’ye akışları büyük ölçüde değiştirebilir. Fed’in faiz artırımı nedeniyle BTC’de meydana gelen çöküş, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları kaybetsine neden oldu. Bugünkü toparlanmaya rağmen, kripto piyasasındaki yatırımcı hissi rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar, Terra çöküşünden sonra hala tedirgin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!