BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Ukrayna Merkez Bankası yerli parayla kripto alımını Onaylamadı!

0 9

 Ukrayna Merkez Bankası, Rusya işgali sonrası ilan edilen sıkı yönetim kapsamında ülkenin yerel para birimini korumak adına bazı önlemler aldı. Bu önlemlerden biri Ukrayna grivnası kullanılarak kripto para alımının yasaklanması.

Ukrayna Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ülke vatandaşlarının, son düzenlemelere göre 100 bin Ukrayna grivnası değerinde yaban para kullanarak kripto para satın alabilecekleri belirtildi. Bu tutar ise güncel kur ile 3.400 dolara denk geliyor.

Ukrayna Ulusal Bankası, kripto para alımlarını, elektronik cüzdanları, aracı kurum işlemlerini ve seyahat çeki ödemelerini yarı nakit işlemler olarak tanımlıyor. Sıkıyönetim kapsamında alınan bu önlemlerin ülkeden kontrolsüz şekilde sermaye çıkışının önlenmesi amacıyla alındığı bildiriliyor.

Ukrayna, geçen ay kripto paralara yasal statü kazandırdı

Ukrayna, Rusya işgali ortasında geçen ay ülkede kripto para faaliyetlerini yasal hale getirmişti. Ülkenin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu ve Borsası tarafından düzenlenen kripto varlıklara yasal bir statü getirilerek varlık sınıfı olarak tanımı yapılmıştı. 

Diğer yandan Ukrayna, savaş yaralarını sarmak için kripto paralardan etkin bir şekilde faydalandı ve işgalin ilk günlerinden bu yana 100 milyon dolarlık kripto bağışı aldı.

Günün diğer önemli gelişmesi ise Ukrayna işgaline devam eden Rusya’dan geldi. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada en geç 2023 yılında dijital ruble kullanımının başlamasını planladıkları belirtildi. 

Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar her geçen daha ağır hale gelirken ülke yaptırımları aşmak ve ödeme sistemlerini sağlıklı şekilde yürütmek adına yeni yollar arıyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.