BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Kripto Para Sert Çatallanma Ne Demek

0 9

Sert çatallanma geri doğru uyumlu değişiklerdir! Kripto para sert çatallanma ne demek merak ediyorsanız endişe etmeyin! Sizlere bu konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları kolay bir şekilde aktaracağız.

Bir blok zincirinin çift yönlü potansiyeli ile ayrılmasına çatallanma olarak denilmektedir. Bu oluşum gerçekleştiğinde yeni oluşumlar ve yeni şartlar devreye girer. Yazımızda sizler için sert çatallanma/ harf fork incelemesi yapacağız.

Çatallanma (Fork) Nedir?

Kripto para dünyasında her an her şey olabilir. Bu dünya kısa zamanda ciddi değişimlere sahne oldu. İlk olarak sadece merkezi olmayan tek bir kripto para bulunuyordu. Bitcoin!

Ancak zamanla başka özelliklere ve projelere sahip birçok altcoin oluştu. Bu durumda bizlere yeni terimler kazandırdı. Yeni para birimlerinin bazılarında çatallanmalara yaşanıyor.

Çatallanma gene olarak para biriminde birtakım değişiklikler yapıldığının göstergesidir. Çatal hemen hemen her sapma için kabul edilebilir. Temel olarak sistem ikiye ayrılır. Sert çatallanma ve yumuşak çatallanma olarak isimlendirilir.

Sert Çatallanma Nedir?

Sert çatallanma bazen planlı bazen ise plansız gerçekleşir. Hard forkblockhain ağında daha önce geçersiz olan işlemleri geçerli kılan veya bunun tam tersini sağlayan kökten bir değişimdir.

Sert çatallanma geride ki uyumu bozan radikal değişikliktir. Eksi yazılımla çalışan düğümler yerine geçerli zincirler için güncelleme gelir. Sonucunda tüm kullanıcılar yeni protokolleri kabul eder ve son sürümü kullanmaya başlar.

Eğer topluluk eski kuralları kullanmaya devam etmek ister ise o zaman zincir ikiye bölünür. Örnek vermek gerekirse Bitcoin’denBitcoinCash’in doğması bu şekilde gerçekleşmiştir.

Sert Çatallanma Türleri

Sert çatallanma iki şekilde gerçekleşebilir. Planlanmış olması ve planlanmamış olmasıdır. Bilinmesi gerekenler:

  • Planlanmış sert çatallaşma topluluğun ortak kanaati üzerinden gerçekleştirilir.
  • Herkes yazılımı yükseltmeyi ve yeni bir zincir oluşturmayı kabul eder.
  • En ünlüsü bugüne kadar Ethereum ağında Byzantium adı verilen çatallaşma gerçekleşti.
  • Çekişmeli veya planlanmamış çatallaşma ise anlaşmazlıklar sonucunda oluşur.

  • Ağda fikir ayrılıkları söz konusudur.
  • İki ayrı blok zinciri oluşur ve bölünmeye kadar süreç varabilir.

Eğer topluluk iki ayrı sert çatallanmaya ayrılır ise yeni bir kripto para birimi ortaya çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.