BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Kripto Para Haram Mı ? Kripto Para Dini Yönlerden Yasak Mı ?

0 5

Son zamanlarda kripto paralardaki ilgi gittikçe artmaya devam ediyor. Kripto paralarda yatırım yapmak  isteyen bir çok kişi bazı soru işaretlerine cevap arıyor. Bunlardan en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Kripto Para Haram Mıdır? Şimdi bu sorunun cevabına bakalım.

Kripto paralarla ilgili bir çok araştırma içerisinde olan yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ilk olarak kripto parayı anlamaya çalışıyor. Yapılan sorgulara baktığımız da kripto para nedir ? kripto para haram mı? Nasıl alınır- Nasıl satılır ?              

Kripto Para Haram Mı?

Diyanet İşlerinden yapılan açıklamayı buraya bırakıyoruz. ”Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.