Gelecek Aylarda Altın’da Neler Bekleniyor? 5 Analist Yorum Katı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın vadeli işlemleri Salı günü, ABD ekonomik verilerinin yüksek enflasyonun ekonomik ters rüzgarlar üretmeye devam ettiğini işaret etmesiyle, üst üste dördüncü günlük kazanç kaydetti. Bununla birlikte Çarşamba günü, ABD faiz oranlarındaki hareketlenmeyle altının önü kesildi ve fiyat 1.850 dolara doğru kaydı.

Edward Moya: Bunlar olurken altın desteklenmeye devam etmeli!

Oanda kıdemli piyasa analisti Edward Moya’ya göre ABD ekonomisi dağılmıyor, ancak yaşadığı zayıflık beklenenden çok daha kötü. Salı günü yayınlanan bir çift anket (S&P ABD hizmet endeksi ve ABD imalat endeksi) Mayıs ayında ABD işletmelerinin yüksek enflasyonun, devam eden arz kıtlıklarının ve müşteri talebindeki bir miktar yumuşamanın etkilerini yansıtarak birkaç ay içinde en yavaş hızda büyüdüğünü gösterdi.

Kriptohocası.net haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, Nisan ayında ABD yeni konut satışları da artan fiyatlar ve yükselen ipotek oranlarıyla birlikte üst üste dördüncü ayda da düşerek pandemiden bu yana en düşük seviyelere geriledi. Edward Moya, bu durumu şu şekilde değerlendiriyor:

WALL STREET’TEKİ ENDİŞE DUVARI BÜYÜMEYE DEVAM EDERKEN ŞU ANDA ALTININ DURDURULMASI MÜMKÜN OLMAYABİLİR. ENFLASYONİST BASKILAR DAHA DA AĞIRLAŞTIKÇA, ÇİN’İN COVİD DURUMU BÜYÜK BİR BİLİNMEZLİK OLARAK KALIRKEN VE KURUMSAL AMERİKA GÖRÜNÜMLERİ DÜŞÜRMEYE DEVAM EDERKEN ALTIN DESTEKLENMEYE DEVAM ETMELİ.

“Yatırımcıların gözü FOMC tutanaklarında olacak”

Mizuho ekonomistleri, yatırımcıların, Fed Başkanı Jerome Powell’ın “toplantı sonrası daha ılımlı tonunun Komite üyelerinin dar veya geniş bir fikir birliğini yansıtıp yansıtmadığını” ölçmeye yardımcı olmak için Çarşamba günkü Federal Rezerv’in Mayıs ayındaki iki günlük toplantısının tutanaklarını izleyeceklerini söylüyor.

Ekonomistler, yatırımcıların, Fed’in federal fon oranı %2’ye ulaştığında, yıl sonuna kadar agresif bir şekilde %3 ile %3,5 oranını zorlayanlara karşı potansiyel bir karşı duruş olarak politikayı yeniden değerlendirmeye istekli olup olmadığına ilişkin ipuçları arayacaklarını belirtiyorlar.

“Sarı metal, zayıf dolar ve düşen faizlerden faydalanıyor”

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista bir notta, altının bir miktar dolar zayıflığıyla birlikte Hazine faizlerindeki düşüşten faydalandığını belirtiyor. Bilindiği üzere,  altın fiyatı ile DXY ters bir fiyat korelasyonuna sahip. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

MAYIS ORTASINDA ULAŞILAN ZİRVELERDEN GERİ ÇEKİLEN HAZİNE FAİZLERİ VE DOLARIN İSTİKRARA KAVUŞMASI, PİYASALARIN FED’İN ŞAHİN EĞİLİMİNDE FİYATLANMIŞ GÖRÜNMESİ VE DAHA PARLAK BİR KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM İÇİN BAZI UMUT IŞIKLARININ ORTAYA ÇIKMASI, ALTINA YARDIMCI OLUYOR.

TDS: Altın fiyatındaki toparlanma hala sallantılı bir zeminde

Artan ekonomik endişe altın piyasasına hayat verdiğinden, altının 1.860 dolar civarında desteklenmeye devam ettiğini belirten TD Securities ekonomistlerine göre, altın traderları Fed’in resesyona girme isteğini giderek daha fazla sorguluyor.

Ekonomistler, ETF’lerde yenilenen büyüme ile birlikte CTA’lardan gelen yukarı yönlü akışın, toparlanmayı desteklediğini belirtiyor. Buna karşılık ekonomistlere göre, fiyatların bir kırbaç düşüşü yerine 1.900 dolar seviyesinin kuzeyine doğru kırılması durumunda, modeller daha da yukarıya doğru dönerek, trend içinde en yakın tetikleyicinin iyileşen momentumunu görüyor. Ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

FED BAŞKANI POWELL’IN ENFLASYONU DİZGİNLEMEK İÇİN BİR MİKTAR EKONOMİK BÜYÜMEDEN FEDAKARLIK ETMEYE HAZIR OLDUĞUNA İŞARET ETMESİ VE FED’İN AYAĞINI FRENDEN ÇEKMEDEN ÖNCE DAHA FAZLA ACI ÇEKME KONUSUNDA RAHAT OLDUĞUNU VE BUNUN DA SONUÇTA DEĞERLİ METALLERE BASKI UYGULAYACAĞINI GÖSTERMESİYLE SARI METALDEKİ TOPARLANMA HALA SALLANTILI BİR ZEMİNDE BULUNUYOR.

Pablo Piovano: Altın artık 200 günlük SMA’yı yeniden test edebilir

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, Salı günü CME Group’un ön verilerine göre bu sefer yaklaşık 10 bin kontrat ile bir başka seans için küçüldü. Öte yandan, hacim art arda ikinci seansta neredeyse 27 bin kontratla arttı.

Altın fiyatları, azalan açık faizin ortasında Salı günü 1.870 dolar civarında çok günlü yeni zirvelere ulaştı. Bununla birlikte piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, daha fazla yukarı yönlü görünüm artık lehte görünmüyor ve başlangıçta 1.839 dolar olan 200 günlük SMA’ya yönelik düzeltici bir hareketi tetikleyebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!