Eski Fed Başkanı: Bitcoin’in Asıl Kullanım Amacı Yasadışı Faaliyetler Olabilir!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın tarihli bir röportajda, “Brookings Enstitüsü Ekonomik Çalışmalar programında seçkin bir kıdemli araştırmacı” ve aynı zamanda eski FED başkanı olan Dr. Ben S. Bernanke kripto para birimleri ve Bitcoin hakkındaki görüşünü paylaştı. İşte detaylar…

“Fiat paranın yerini alması amaçlandı”

Brookings biyografisine göre, Şubat 2006 ile Ocak 2014 arasında, Dr Bernanke “Federal Rezerv Sistemi Guvernörler Kurulu başkanı olan Bernanke, bu pozisyona hem Başkanlar Bush hem de Obama tarafından atanmıştı.”  Bu görevden önce, “Haziran 2005’ten Ocak 2006’ya kadar Başkan’ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin başkanlığını yapan Bernanke, 2002’den 2005’e kadar Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Bernanke, Bitcoin hakkındaki yorumlarını 16 Mayıs tarihli CNBC’nin “Squawk Box” programına verdiği röportajda yaptı. Eski FED başkanı Ben Şalom Bernanke, CNBC sunucusu Andrew Ross Sorkin’e şu sözlerle yanıt veriyor:

“Değeri dakikadan dakikaya değişen Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, spekülatif bir varlık olarak başarılı oldular – ve insanlar şu anda bunun dezavantajını görüyorlar – ancak fiat paranın yerini alması amaçlandı ve bence, Bu açıdan başarılı olamadılar çünkü Bitcoin fiat paranın yerini alsaydı, gidip yiyeceklerinizi satın almak için Bitcoin’i kullanabilirdiniz. Kimse Bitcoin ile yiyecek satın almıyor çünkü bunu yapmak çok pahalı ve zahmetli.

Yorumlarında Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde de kullanıldığını belirten Bernanke, “Ayrıca bakkaliye fiyatı, kereviz fiyatı Bitcoin açısından günden güne kökten değişiyor ve bu nedenle Bitcoin değerinde de istikrar yok. Bitcoin’in ana kullanımı çoğunlukla yeraltı ekonomisi faaliyetleri ve genellikle yasa dışı veya yasa dışı olan şeyler içindir.” dedi.

Bernanke: “Bitcoin yatırımcıları bunun farkında olmalı”

Bir diğer yandan kripto paralar hakkında yaptığı yorumlarda alternatif bir para biçimi olarak yer alacağını düşünmediğini aktaran Bernanke, Bitcoin (BTC) yatırımcılarına şu sözlerle sesleniyor:

“Bitcoin’in alternatif bir para biçimi olarak yerini alacağını düşünmüyorum. İnsanlar inandıkları ve bu konuda spekülasyon yapmak istedikleri sürece var olacak…”

“Dediğim gibi, bu spekülatif bir varlık… altının kullanım değeri çok az. Bir Bitcoin’in altında yatan kullanım değeri, fidye yazılımı veya buna benzer bir şey yapmaktır. Bitcoin’in sahip olduğu diğer risklerden biri, bir noktada çok daha fazla düzenlemeye tabi olabilmesidir. Ve anonimlik de bir noktada risk altında bence. Yani, biliyorsunuz, Bitcoin yatırımcıları bunun farkında olmalı.”

Bernanke uzun süredir dijital varlıklara şüpheyle yaklaşıyor ve 2013 yılına kadar Ulusal Güvenlik komitesine yazdığı bir mektupta sanal para birimlerinin kolluk kuvvetleri için risk oluşturabileceğini yazmıştı. Daha fazla Bitcoin haberi için Kriptohocası.net web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!