Cronos Nedir? CRO Hangi İşe Yarar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cronos, Etheruem ve Cosmos ekosistemleriyle çalışabilen; DeFi, NFT ve meta veriyi destekleyen ilk blok zincir ağıdır. Kriptohocası.net olarak bu makalede “Cronos nedir” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında diğer merak edilen detayları vereceğiz.

Cronos nedir?

Platform, Cosmos SDK’ya dayalı IBC ağları için ek destek sağlayan EVM uyumlu bir zincirdir. Ethereum ve Cosmos tabanlı ekosistemlerle uyumludur. Cronos, Ethereum ve Cosmos’un kesiştiği bir zincir olarak tanımlanmaktadır. Yani Cosmos üzerine kurulmuş bir EVM zinciri olarak, zincirin her iki ekosistemden de faydalanmasını sağlamaktadır. Ağ sayesinde oluşturucular, farklı zincirlerden uygulamaları ve kripto varlıklarını düşük maliyet, yüksek verim ve hızlı bir şekilde taşıyabilmektedir. Bu sayede web 3.0 topluluğunun ölçeklendirilmesi hedeflenmektedir.

Ağ, Ethereum ve EVM uyumlu uygulama ve akıllı sözleşmelerin taşınmasını hızlı şekilde sağlayan Ethermint tarafından desteklenmektedir. IBC protokolüyle inşa edilen ağ, Crypto.org’la köprü oluşturmaya izin vermektedir. Ek olarak Crypto.org zinciri; yüksek hız, düşük ücret, merkezi olmayan, açık kaynaklı ve enerji açısından verimli bir zincir olarak tanımlanmaktadır.

Cronos neden tercih edilmektedir?

  • EVM uyumluluğu: Bu sayede geliştiriciler, merkeziyetsiz uygulamalarını Cronos’a kolayca taşıyabilmektedir.
  • CRO EVM Fonu: Crypto.org’la ilişkili Cronos Labs, zincir üzerinde EVM-dApp’leri (merkeziyetsiz uygulama) geliştirenleri desteklemek için 100 milyon dolarlık fon başlatmıştır.
  • Kullanıcı tabanı: Crypto.com ekosisteminin parçası olan Cronos, 10 milyon potansiyel çözüm ve uygulamacıya proje erişimi sağlamaktadır.
  • Ölçeklenebilirlik: Ethereum ağı tarafından kullanılan madencilik uygulamasından daha hızlı olan Tendermint Core’un Proof-of-Stake konsensüsünü temel almaktadır.
  • Açık kaynaklı: Kaynak kodu, kullanıcıların denetim ve iyileştirme yapabilmesi için herkese açıktır.

Cronos’un toplam arzı ve mevcut fiyatı nedir?

Coingecko verilerine göre Cronos’un (CRO) toplam arz miktarı 30,263,013,692 CRO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 25,263,013,692 CRO’dur. CRO şu anda kripto para borsalarında 0,196790$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 0,965407$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Cronos nedir? CRO nasıl alınır?

Platform halihazırda önemli kripto para borsalarında işlem görmektedir. Platforma yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, platformun işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Cronos’un işlem gördüğü borsalardan bazıları şunlardır: Coinbase, Huobi Global, KuCoin, FTX, Gate.io, Bittrex ve Bithumb. Cronos almak isteyen yatırımcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır. Ek olarak yatırımcılar, cüzdanlarına USDT vb. bir kripto para eklemelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!