Bugün Popüler Altcoin İçin Kritik Zaman: İşte Beklentiler!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşan makroekonomik endişeler ve bu haftaki 1 milyar dolarlık opsiyonlarının vadesinin dolması, bu altcoin fiyatını tehdit ediyor. İşte ayrıntılar…

Yatırımcılar riskten kaçınmaya çalışıyor

Ethereum ayıları, Cuma günkü 1 milyar dolarlık opsiyonların vadesinin sona ermesine hazırlanırken, altcoin fiyatı 1.8 bin dolarlık desteğin altına düştü. Ethereum’un son üç aydaki performansı, sahipleri için tatmin edici değildi ve 3 Nisan’dan bu yana yapılan yaklaşık yüzde 50’lik düzeltme, ETH’nin Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 1.800 dolarlık desteği test etmesine neden oldu.

Hisse senetlerindeki oynaklık nedeniyle yatırımcılar ABD dolarına yatırım yaparken, Kriptohocası.net olarak da bildirdiğimiz gibi, 13 Mayıs’ta DXY endeksi 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. DXY, USD’yi İngiliz Sterlini (GBP), Euro (EUR) ve Japon Yeni (JPY) dahil olmak üzere başlıca yabancı para birimlerinden oluşan bir sepete karşı ölçer. Ayrıca, beş yıllık ABD Hazine getirisi, Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve 9 Mayıs’ta yüzde 3,10 seviyesinde işlem gördü. Böylelikle yatırımcıların, enflasyonu telafi etmek için daha büyük getiriler talep ettiğinin sinyalini verdi. Özetle, makroekonomik veriler yatırımcılardan gelen riskten kaçınan duyarlılığı yansıtıyor ve bu kısmen lider altcoin ETH’nin düşüşünü açıklıyor.

Altcoin fiyatındaki düzeltme, bu yatırımcıları vurdu

25 Mayıs’ta Ethereum’un Beacon Chain’inde yapılan düzenlenme, ETH yatırımcıları arasında daha fazla panik yarattı,. Rakip bir bloğun ağ katılımcılarından daha fazla destek alması nedeniyle geçerli bir işlem dizisi zincirden çıkarıldı. Neyse ki, bu durum nadir rastlanan bir olay değil ve yüksek kaynaklara sahip bir madenciden veya bir hatadan kaynaklanmış olabilir. Ulaşılan verilere göre, Ethereum’un yüzde11 fiyat düzeltmesinin ana kurbanları, türev borsalarında 160 milyon dolarlık toplam tasfiye gören kaldıraç yatırımcıları (long vadeli işlemler) oldu.

Ethereum’un Mayıs ayı aylık opsiyon vadesi için açık faiz 1.04 milyar dolar. Ancak boğalar aşırı iyimser olduğu için gerçek rakam çok daha düşük olacak. Bu yatırımcılar, 4 Mayıs’ta 2.950 dolara kadar olan kısa süreli bir sıçramaya aldanmış olabilirler, çünkü 27 Mayıs opsiyonlarının sona ermesi için yatırımları 3.000 doların üzerine çıkmaktadır. 1,800 doların altındaki düşüş boğaları şaşırttı çünkü 27 Mayıs için satın alma seçeneklerinin neredeyse hiçbiri bu fiyat seviyesinin altına yerleştirilmedi. 0,94 alış-satış oranı, 540 milyon dolarlık satım (sat) açık faizinin 505 milyon dolarlık al (alış) seçeneklerine karşı hafif baskınlığını göstermektedir. Bununla birlikte, ETH 1.800 dolara yakın durduğundan, her yükseliş bahsinin değersiz hale gelmesi muhtemeldir.

Ayılar ve boğalar için 1.800 dolar seviyesi önemli

Lider altcoin fiyatı 27 Mayıs saat 11:00’da 1.800 doların altında kalırsa, 505 milyon dolarlık seçeneklerden hiçbiri kullanılamayacak. Bu fark, ETH sona erdiğinde bu seviyenin altında işlem görürse, 1.800 dolar veya daha yüksek bir fiyattan ETH satın alma hakkının değersiz olması nedeniyle oluşur. Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası üç senaryo bulunmaktadır. Alım (boğa) ve satımlar (ayı) için 27 Mayıs’ta mevcut olan opsiyon sözleşmelerinin sayısı, vade fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik karı oluşturur:

  • 1.600 dolar ile 1.700 dolar arasında: 0 calls vs. 230.000 put. Net sonuç, satımları (ayı) 370 milyon dolar destekliyor.
  • 1.700 dolar ile 1.800 dolar arasında: 50 calls vs. 192.300 put. Net sonuç, ayıları 325 milyon dolar destekliyor.
  • 1.800dolar ile 2.000 dolar arasında: 3.300 arama vs. 150.000 yerleştirme. Net sonuç, ayıları 280 milyon dolar desteklemektedir

Bu kaba tahmin, düşüş yatırımlarında kullanılan satım opsiyonlarını ve yalnızca nötr-yükseltişli işlemlerde alım opsiyonlarını dikkate alır. Öyle olsa bile, bu aşırı basitleştirme, daha karmaşık yatırım stratejilerini göz ardı ediyor. Örneğin, bir yatırımcı belirli bir fiyatın üzerinde ETH’ye etkin bir şekilde pozitif maruz kalma elde ederek bir satım opsiyonu satabilirdi, ancak ne yazık ki bu etkiyi tahmin etmenin kolay bir yolu yok. Ethereum ayılarının, 325 milyon dolarlık bir kar elde etmek için 27 Mayıs’ta fiyatı 1.800 doların altında tutması gerekiyor. Öte yandan, boğaların en iyi senaryosu, zararı 45 milyon dolar azaltmak için 1.800 doların üzerine çıkmayı gerektiriyor. ETH boğaları, 26 Mayıs’ta tasfiye edilen 160 milyon dolarlık kaldıraçlı long pozisyonlara sahipti, bu nedenle fiyatı yükseltmek için daha az marjları olmalı. Bununla birlikte, ayılar şüphesiz 27 Mayıs opsiyonlarının sona ermesinden önce ETH’yi 1.800 doların altında bastırmaya çalışacaklar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!