Blockchain Nedir ? Blockchain Detaylı Bilgiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain Nedir ? Blockchain sistemi herhangi bir merkeze veya bireye bağlı değildir. Blockchain sistemi, sisteme uygun ekipmanlardan oluşur. İşlemler bu anonim cihazlar tarafından işlenir ve tamamen dışarıdan müdahale edilemez. Blockchain, diğer internet sistemlerine ait tüm verileri tek bir merkezde toplamak yerine birden çok cihaza veya bilgisayara bölüştürür. Bu nedenle bu veriler üzerindeki tüm dış müdahaleleri engelleyebilir. Blockchain veritabanı, sadece kullanıcılarına değil herkese açık bir tabandır. Bu nedenle kontrolü şeffaftır ve açıktır. Bir bloktaki işlemi, cüzdan adresini, işlem kimliğini (taşıma kodu) ve kayıt sayısını herkes kontrol edebilir. İşlemleri gerçekleştirirken, blok zinciri, blok zinciri sisteminin tüm kullanıcılarının cüzdan adreslerini kaydedecek ve yinelenen işlemleri önleyecektir.

Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Blockchain, yani Türkçede “blok zinciri”. Gerçekleştirilen her işlemin blockchain ağında şifrelenmiş bir karşılığı vardır. Tamamlanan işlem bu blokları doldurduğunda yeni bir blok oluştururlar. Bu bloklar birbirine bağlanır. Her yeni blok önceki bloğun kodunu içerir. Bu işlem tekrarlanırken bloklar arasında bir zincir oluşur. Bloklardan biri tamamlandığında, bir “Hash” kodu üretecek ve sonraki blok, bu “Hash” koda dayalı olarak yeni bir blok oluşturmaya başlayacaktır.

Bu “Hash” kod sayesinde, yinelenen blokların oluşmasını önlemek mümkündür. Banka işlemleriyle karşılaştırıldığında, blok zincirindeki varlık gönderme işlemleri daha ucuz ve daha hızlıdır. Gönderim başlattığınız zaman, gönderim blockchain zincirine işlenir. Sizin cüzdan bilgileriniz, alıcı bilgileri gibi birkaç bilgi altında Transaction ID kodu oluşturulur.,

Bu kodu kullanarak gönderiminizi takip edebilirsiniz. İşlem kimliği kodunu kullanarak, tüm gönderi ayrıntılarını blockchain ağında bulabilirsiniz. Alıcının cüzdanı, gönderenin cüzdanı, miktarı, onay sayısı, donma ve ödeyeceğiniz işlem ücreti gibi ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Blockchainin Avantajları

Blockchain Nedir ? sorusunun cevabını sizler ile paylaştık. Şimdide özet olarak avantajlarından bahsedecek olursak ;

  • Herhangi bir merkez veya personele bağlı olmadığı için işlemler güvenli, ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Blockchain üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemleri kontrol etme yeteneği, sisteme olası müdahale ve dolandırıcılığı önleyebilir.
  • Blockchain ağı ile ilgili tüm verilerin birçok cihaza dağıtılması, tüm harici saldırıları önleyebilir ve güvenli bir sistem sağlayabilir.
  • Matematiksel formüllere dayandığından ve otomatik olarak çalıştırılabildiğinden hata yoktur.
  • Blockchain sistemi içerisinde yer alan ekipmanın ademi merkezileştirilmesi, sisteme herhangi bir müdahaleyi engeller ve şeffaflık sağlar.

Blockchain Teknolojisi Güvenilir mi?

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi düğüm (node) adı verilen bilgisayarlar ağıdır ve her bir bilgisayarda oluşturulan ve bilgisayarın parçası olan işlem tüm bilgisayarlarda kayıt altına alınır. Şifreleme bilimi ise işlemi, eşsiz numara ve karakter ile şifreleyerek işlemdeki tüm taraflarca onaylanan güvenli bir işlem haline getirir. Kayıtların tarihi ve veritabanı block (blok) olarak adlandırılır. Her blok kendisinden bir önceki bloğun işlem tarihi bilgisini barındırır ve bir önceki blok ile zincirlenir. Bu sayede banka gibi aracı bir kurum yerine yazılım kodu bu kayıtları onaylanabilir hale getirir ve aracı görevi görmüş olur. İşlem onaylama hızı saniyenin milyarda biri hızla gerçekleşir. Blockchain (blok zinciri) sistemindeki hiçbir veri değiştirilemez, karıştırılamaz ya da yeniden düzenlenemez.

Gelecekte Blockchain Konusunda Bizleri Neler Bekliyor?

Halihazırda söz konusu teknolojinin kısıtlamaları var, ayrıca standartlardan, regülasyonlardan ve denetim mekanizmalarından yoksun. Öte yandan söz konusu teknoloji pahalı ve yatırım getirisi belirsiz. Dahası blockchaini kullanılabilmesi için tüm taraflar kaydolmalı. Bu durumda karmaşık bir tedarik zincirinde bir çok organizasyonun ve bireyin bu ağa katılmayı kabul etmesi gerekiyor. Bununla beraber blockchain güven ve şeffaflığı arttırmada büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Bu teknoloji Unilever ve ortaklarına ait takip edilen bilgi kapsamında etkinliği arttıracak, maliyetleri düşürecek ve gerek görünürlüğü gerekse güvenliği iyileştirecek şekilde iş süreçlerimizi temelinden değiştirebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!