Bitcoin yılın dip Katmanları kurumsal yatırımcılar nasıl hareket etti?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), sert düşüşlerin görüldüğü piyasalarda haftanın ilk gününde 30.000 doların altına kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanarak 32.000 dolara kadar yükseldi.

Sert düşüş sonrası toparlanma kısıtlı kalırken kurumsal yatırımcıların en büyük kripto paraya dip seviyelerden müdahale ettiği görüldü. Büyük yatırımcılar ve kurumsal şirketlerin yanında Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanan El Salvador, Bitcoin 30.000 dolar etrafında hareket ederken alıma geçti. Bu hareket BTC’nin 32.000 dolara kadar yükselmesini sağladı.

El Salvador ve Tron DAO dip seviyelerden 500 BTC aldı

Hafta başında panik satışları artarken alıcılar, Bitcoin miktarlarını artırmak isteyen yatırımcılar oldu. Bu esnada El Salvador, hazinesine 500 Bitcoin daha eklediğini duyurdu. Bloomberg verilerine göre son alımla birlikte ülkenin toplam Bitcoin rezervi, 2.301 BTC’ye yükseldi. Bu BTC miktarı, yaklaşık 71,7 milyon dolara denk geliyor.

El Salvador’a benzer şekilde Tron DAO da ortalama 31.031 dolardan 500 BTC satın aldığını açıkladı. Alımlarını kripto para piyasasını koruma çabaları olarak açıklayan Tron DAO, aynı zamanda 0,07661 dolardan 595.729.832 TRX aldığını da duyurdu. Toplam alınan TRX miktarı, 45.641.630 dolardı. 

MicroStrategy’nin Bitcoin maliyeti ne durumda?

MicroStrategy, Ağustos 2020 döneminde Bitcoin alımına başladığında kripto paranın yükselen trendi için önemli bir tetikleyici oldu. O zamanda beri Bitcoin alımlarına devam eden şirket, ilk defa Bitcoin fiyatının 29.000 dolar bandına gerilemesiyle maliyetinin yukarıda kaldığını gördü. 

MicroStrategy’nin şu an 129.218 BTC tuttuğu biliniyor. Bitcoin alımlarına göre ortalama maliyeti ise 30.700 dolarda bulunuyor. Diğer yandan küresel yazılım şirketi, yakın zamanda Silvergate’den Bitcoin teminatlı kredi kullandı. Eğer Bitcoin, 21.000 doların altına düşerse banka, krediyi geri çağırma yoluna gidebilecek ya da alternatif olarak MicroStrategy böyle bir durumda Bitcoin teminat miktarını artırmak zorunda kalacak. 

Kripto piyasalarında hafif toparlanmaya rağmen panik havası devam ediyor

Diğer yandan şirket, Bitcoin tasarruflarından dolayı 2022 yılının ilk çeyreğinde 170,1 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü bildirdi. Bitcoin yoğun bir portföye sahip şirketin hisseleri, buna bağlı olarak hafta başında yüzde 24 değer kaybı gördü.

Panik satışlarının arttığı son günlerde borsalara taşınan kripto para miktarlarında ciddi artışlar görülürken talebe bağlı olarak piyasanın en büyük sabit kripto para ihraççısı Tether, 1 milyar dolar değerinde USDT basımı gerçekleştirdi. 

Günün ilk saatlerinden bu yana ise WhaleAlert verileri, büyük borsalardan yoğun BTC çıkışlarını gösterdi. Borsalardan Bitcoin çıkışlarının artması, piyasalarda toparlanmanın devam edebileceğine dair yorumlara neden oluyor.

Diğer yandan Kripto para duyarlılık endeksi ise 10 seviyesine kadar düşerek yıllardır görülmeyen seviyelere düştü ve aşırı korku durumunun devam ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda kripto para piyasalarının son dönemlerde ABD borsalarıyla olan bağının son derece güçlü olması, kripto paralarda düşüş eğiliminin devam edebileceğine dair endişelerin canlı kalmasına neden oluyor.

Bir önceki dönemde yaşanan ayı piyasasında Bitcoin, 2018 yılında yaklaşık değerinin yüzde 80’ini kaybetmişti. Benzer bir senaryonun tekrar yaşanması durumunda BTC fiyatı, 14.000 dolara kadar gerileyebilir. Ancak o zamanki dinamiklerle şimdiki ekonomik ortamın farklı olması sonuçların da değişebileceğini gösterebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!