Bitcoin Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli 5 Şey!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), Dünya Ekonomik Forumu toplanırken bu hafta bir miktar yükseliş kazandığı görülüyor. Ancak, analistler hala yeni bir BTC fiyat düşüşünü beklentisinde olduklarını belirtiyorlar.

Bitcoin haftaya umutlu başladı

Boğalar haftalık kapanışta ciddi kayıplardan kaçınırken, Bitcoin (BTC) geçtiğimiz haftaların çoğundan daha iyi bir başlangıç ​​yaptı. Lider kripto para birimi, 23 Mayıs’ta 30.000 dolar seviyesini korumaya çalışırken, Terra (LUNA) olayı sonrası ticaret aralığının zirvesini izliyor.

Yaklaşan bir fiyat toparlanması belirtisi olmasa da, analistlerden bazıları herhangi bir düşüş trendinin ardından yükseliş hareketin başlayacağını belirtiyor. Makro koşullar zayıf kalıyor ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun Yıllık Toplantı haftasında, Bitcoin’in ilginç gelişmeler yaşanabilir. 2021 Temmuz ayından bu yana en büyük düşüşü yaşayan kripto para piyasasında dalgalanmalar devam ediyor.

Bitcoin fiyatında patlama olabilir

Son haftalara göre yükseliş yaşayan BTC’in, haftalık kapanış sonrası 23 Mayıs’ta yeniden yukarı yönlü harekete geçtiği görülüyor. Hala art arda sekiz haftalık kırmızı mum rekorunu kırmasına rağmen BTC/USD, 30.000 dolar seviyelerinde seyrediyor. Analist Michaël van de Poppe’ye göre, bu eğilim hafta sonu boyunca aynı seviyelerde bulunuyordu. Hisse senetleri korelasyonu ve parasal sıkılaştırmanın kripto para birimlerinin düşüş eğiliminde olduğu genel tablo göz önüne alındığında, yatırımcılar Bitcoin’in yukarı yönlü hareketliliğe geçeceği konusunda belirsizliklerdi. Popüler yatırımcı Nebraskan Gooner, 23 Mayıs’ta Twitter hesabında bulunan takipçileri ile şunları paylaştı:

“Tercih ettiğim BTC senaryosu, 40 bin dolara yakın büyük sıçramadan önce 22 bin dolara düşmesi ve sonra büyük patlama. Bu, ayı piyasasının sıçraması için en iyi fırsatı sağlayacak ve birçok yatırımcıyı hazırlıksız yakalayacaktır. Özellikle herkesin sıçramadan bu kadar emin olduğu bir ortamda tüm senaryoları izlemek güzel.”

Geçtiğimiz hafta sonu DecenTrader ticaret paketinin kurucu ortağı ve piyasa yorumcusu Filbfilb, BTC’nin ayı piyasasında olduğunu kabul etmenin zamanının geldiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Mevcut desteği 28.670 dolardan kaybedersek, yeni dip seviyelerinden önceki son destek 26.512 dolar seviyesidir. Yukarı yönde, fiyat günlük direnci kırarsa, Log Growth kanalının alt sınırı 34.270 dolar.”

Bitcoin rahatlama rallisi gerekiyor

Popüler Twitter hesabı IncomeSharks, bu hafta 30.000 dolar seviyesinden bağımsız olarak, herhangi bir trend dönüşünden önce rahatlama olması gerektiğini savunuyor. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, şu anda BTC 30.440 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana Dünya Ekonomik Forumu’nun ilk kişisel yıllık toplantısı, haftanın makro tetikleyicisi. 22-26 Mayıs tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Davos kentinde ekonomik seçkinler bir araya gelirken, piyasalar gelecek açıklamalarının ardından potansiyel volatiliteye hazırlanıyor. Bu yıl muhtemelen farklı değil. Bir ay önce WEF, BTC’in çevresel amaçlar için iş kanıtı (PoW) algoritmasını hisse kanıtı (PoS) olarak değiştirmesi gerektiğini savunan bir video yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin “hiçbir değeri olmadığını” ve belki de paradoksal olarak düzenleme gerektirdiği iddiasında bulundu. Hollandalı televizyon programı College Tour’da 22 Mayıs’ta yayınlanan röportajında şunları söylüyor:

“Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası görevi görecek hiçbir temel varlık yok.”

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin geçtiğimiz hafta 44 ülkenin katıldığı BTC zirvesinde ki gibi, bu hafta gerçekleşmekte olan Davos etkinliğinde Bitcoin için, fiat para birimlerinin rakibi olduğunu şampiyon olacağını belirtiyor. 23-25 ​​Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek Oslo Özgürlük Forumu, Bukele’nin düzenlediği zirve için “zorbalığa karşı durmak için birleşmiş küresel bir eylemciler toplantısı” tanımında bulunuyor. Etkinlikte konuşmacı olan ekonomist Lyn Alden, Strike CEO’su Jack Mallers ve Lightning Labs’in kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark, isimlerden bazıları.

Girişimci Jeff Booth da hafta sonu paylaştığı tweet’te şunları söylüyor:

‘’Yarın başlayacak uluslararası forumlar görünüşte benzer, ancak taban tabana zıt. Dünya Ekonomik Forumu ve Oslo Özgürlük Forumu. Manipüle edilmiş paranın bir gerekliliği, zorlama ve bireysel hak ve özgürlüklerin kaybıdır. Oslo’da görüşürüz.’’

Temeller madenciler sayesinde sağlam

Madenciler arasındaki değişen dinamikleri yansıtan zorluk, bir sonraki otomatik yeniden ayarlamada yaklaşık yüzde 3,3 oranındaki düşüş olarak belirtiliyor. Bazı düzenlemeler olsa da, değişiklik sonucu ile Temmuz 2021’den bu yana en büyük düşüş. Maden üretim maliyeti, devam eden faaliyetlerini belirlemede anahtardır. Şu anda 26.000 dolar seviyelerinde olan rakamın altında oluşacak bir düşüş, karlı katılımı sürdürmek için ağ temellerinde daha büyük değişikliklere neden olacağı belirtiliyor.

MacroMicro’ya göre, 21 Mayıs itibariyle, Bitcoin madenciliği ortalama 26.250 dolara mal oluyor. Zincir üstü analitik platformu Glassnode’un son rakamlarına göre madenciler teslim olma belirtileri göstermiyor ve BTC satışlarını hala minimumda tutuyor. Madenci çıkışları 23 Mayıs’ta geçtiğimiz bir ayın en düşük seviyesini gördü. Bu arada BTC miner hash oranı, 23 Mayıs itibariyle tahmini olarak saniyede 233 exahash (EH/s) tüm zamanların en yüksek seviyesinden çıktığı belirtiliyor. CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, genel eğilim benzer şekilde açık olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“BTC fiyatı Kasım 2021’den bu yana yüzde 56 düşerken, hash oranı yüzde 75 arttı. Piyasa kötü, ancak temeller madenciler sayesinde güzel gelişmelerle dolu.”

BTC, fiyat hareketi sayesinde 2022 boyunca ana akım tüketici tabanı için negatifte olduğu belirtiliyor. Ancak, mevcut yatırımcıların katılımlarında da azalma görülüyor. Zincir üstü veriler, LUNA sonrası paniğin dikkate değer istisnası dışında, hacimlerin istikrarlı şekilde düştüğünü gösteriyor. Zincirdeki yedi günlük hareketli ortalama işlem hacimlerini izleyen Glassnode, 23 Mayıs’ta dokuz ayın en düşük seviyesini kaydetti. 9 Mayıs’tan itibaren hareketli ortalama 22 Mayıs itibari ile yüzde 70 düştü. CryptoQuant’tan Ki, perakende alıcılar arasındaki ilgi eksikliğinin altını çizerken, analist Willy Woo, piyasa dalgalanmalarına gerçekten hakim olanın büyük yatırımcılar olduğunu savunuyor. Geçen hafta Twitter’da ki paylaşımında şunları söylüyor:

“Hacmin çok azı ve dolayısıyla fiyat üzerindeki etkisi, ekosistemin satın alma ihtiyacından kaynaklanıyor. Arzın yüzde 5’i 30 bin dolardan daha az BTC sahibi olan yatırımcılara ait, hacmin büyük kısmı piyasa riskinden korunmak için satış yapan daha büyük yatırımcılar.”

BTC aşırı korku bölgesinde

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre, piyasanın büyük kısmı yeni bir düşüşe hazırlanıyor. 10/100’de Endeks, tarihsel olarak fiyat diplerinde görülen “aşırı korku” bölgesinin alt segmentinde yer alıyor. Korku ve Açgözlülük, bu ayın başlarında Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 8/100’e geriledi. Yüksek korelasyonlu S&P 500 ile ilgili hissi analiz eden, girişimci ve yatırımcı Bob Loukas, BTC için neyin taklitçi bir model olabileceğine paylaştığı tweet’le yanıtladı.

Popüler yatırımcı ve analist Rekt Capital, hissiyatı önemli şekilde değiştirmek için daha önemli bir fiyat değişikliğinin gerekli olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Yeşil bir günde BTC’de yükselişe geçmek ve kırmızı bir günde düşüşe geçmek kolaydır. Ancak BTC hala 28 bin ile 32 bin dolar arasında değişiyor. Bu durum, seviyelerden herhangi biri kırılana kadar devam edecek. Menzil içi hareketler, duygudaki değişiklikleri dikte etmek için yeterince önemli değil.”

Daha fazla kripto para haberi için Kriptohocası.net web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!