Bitcoin fiyatının düşüş eğilimi BTC madencilerini olumsuz etkilemeye devam Etmeye Başladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son verilere göre Bitcoin fiyatındaki düşüş, madencilerin kârlılığını da son derece olumsuz etkiliyor. Bitcoin madencileri ise Bitcoin fiyatındaki düşüşe bağlı olarak artan maliyetleri karşılamak için faaliyetleri sonucu elde ettikleri kripto paraların satışını hızlandırmaya başladı. 

Bitcoin madencilik hizmeti şirketi olan Compass Mining’e göre, Bitcoin madencilerinin borsalara gönderdikleri BTC miktarı yılın ilk ayından bu yana zirve yaptı. Bu durum ise madencilerin başabaş olarak belirledikleri bir fiyat seviyesinde toplu satışlara başlayabileceği endişesini beraberinde getiriyor. 

Diğer yandan kârlılığın düşmesi, daha küçük çaplı faaliyet gösteren tesislerin zararda oldukları için şalter indirmesine neden oluyor. Bu durum, Bitcoin madencilik zorluğunun düşüşte olmasıyla teyit edilebilir.

Bitcoin fiyatındaki düşüşten dolayı daha az kârlı hale gelen BTC madenciliği, artan elektrik maliyetleriyle de başa çıkmaya çalışıyor. Güncel raporlara göre Bitcoin işlemlerini doğrulama ve yeni blok üretimi için harcanan enerji maliyeti, kazançların yaklaşık yüzde 75’ini oluşturuyor.

Bitcoin madencilik sektörünün önemli şirketlerinden Argo Blockchain, ilk çeyrek raporunda maliyetlerini karşılamak için Bitcoin tasarruflarının bir kısmını satmayı planladığını belirtti. Sektörün en büyük şirketlerinden Core Scientific ve Riot Blockchain’in de Mart ve Nisan aylarında önemli miktarda Bitcoin sattıkları biliniyor. Bu Bitcoin madencilik şirketleri yanında Marathon Digital de Mayıs ayında portföyündeki Bitcoin’lerin bir kısmını satabileceğini söyleyen son şirketti.

Bitcoin hash oranı madenci gelirleriyle birlikte düşüşte

Bitcoin Blockchain’ine bağlı bilgi işlem gücünü ölçen bir gösterge olan Hash oranı, Mayıs ayında yükselişini durdurdu. Hash oranındaki artış, Bitcoin madenciliğindeki aktivite artışını gösterirken hash gücünün zayıflaması, bazı madencilik tesislerinin düşük kârlılık ya da zarar etmelerinden dolayı faaliyetlerinin durdurduğuna işaret ediyor. 

Yılbaşından Mayıs ayına kadar yükselen bir trende sahip olan Hash oranı, Mayıs ayında yükselişini durdurmadan önce 2022’nin ilk 5 ayında yüzde 30 arttı. 

Piyasadaki olumsuz koşulların devam etmesinden kaynaklı Bitcoin madencilerinin satışa geçmesi, önümüzdeki dönemlerde satış baskısının daha da artabileceğine dair endişelere neden oluyor.

Bitcoin fiyatı, haftanın ilk günü bir sıçrama gördükten sonra 32.000 dolara kadar yükseldi. Dünkü işlemlerde ise 32.000 dolar seviyesinin hemen altından başlayan satışlar BTC/USD’nin yeniden 30.000 doların altında fiyatlanmasına neden oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!