Analistler: Altın Fiyatı Aralık’a Kadar Bu Seviyelerde Olacağını Açıkladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon baskıları hafifliyor. Merkez bankaları para politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Bu ortamda, bir araştırma firması ikinci yarıda daha zorlu bir ortam görüyor. Firma, altının Mart ayının en yüksek seviyesi 2.000 doların üzerinde olmasını, değerli metal için yüksek seviye işareti olarak kabul ediyor. Türk piyasasından bir ekonomist de gram altın fiyatı tahminlerini paylaşıyor.

Metal Focus’un altın fiyatı tahmini: Ortalaması 1.830 dolar

İngiltere merkezli değerli metal araştırma firması Metal Focus’un analistleri, 2022 altın fiyatı tahminlerini paylaştı. Analistler, altın fiyatlarının yıl ortalamasının 1.830 dolar civarında olmasını bekliyorlar. Ayrıca, bunun rekor bir ortalama fiyat olacağını söylüyorlar. Yorumlar, Altın fiyatı nispeten tarafsız bir bölgede, 1.850 dolar civarında işlem görürken geldi.

Altın piyasası yılın ikinci yarısında bazı zorluklarla karşılaşabilir. Bununla birlikte analistler, yatırımcılar için hala önemli bir güvenli liman varlığı olmaya devam ettiğini söylüyor. Metals Focus’ta Altın ve Gümüş Direktörü Neil Meader, raporunda şunları yazdı:

GİDEREK ŞAHİNLEŞEN BİR FED VAR. AYRICA DOLAR YÜKSELİYOR VE DAHA GENİŞ BİR VARLIK SATIŞI ALTINA BASKI UYGULUYOR. BU NEDENLE, HAZİRAN BAŞINDA ALTIN FİYATI YILIN BAŞINDAKİ SEVİYESİNE YAKIN İŞLEM GÖRÜYOR. ANCAK, HİSSE SENETLERİ VE TAHVİLLERDEN DAHA İYİ PERFORMANS GÖSTERİYOR.

Daha sonra Metals Focus, yılın ikinci yarısına bakıyor. Risklerin ve piyasa belirsizliğinin artmasına rağmen, enflasyon soğumaya başladı ve ekonomik büyüme sağlıklı kaldı. Bu nedenle Metals Focus, Fed’in ekonomi için yumuşak bir iniş gerçekleştirmesini bekliyor.

Analistler, bu ortamın altın fiyatı üzerinde baskı oluşturacağını söylüyor

Neil Meader, politika faizleri yükseldikçe ve enflasyon düştükçe, ikinci yarıda reel faizlerin ve getirilerin önemli ölçüde artmasını bekliyor. Bu durumun da altın fiyatı üzerinde baskı oluşturacağını tahmin ediyor.

Ancak Metals Focus, değerli metalin hisse senedi piyasalarından daha iyi performans göstermeye devam edeceği düşünüyor. Bu nedenle de altın için sınırlı bir dezavantaj görüyor. Neil Meader, şu değerlendirmeyi yapıyor:

EKONOMİLER YAVAŞLIYOR VE ENFLASYON İNATLA YÜKSEK OLMAYA DEVAM EDİYOR. AYRICA, DİĞER SİSTEMİK RİSKLER ÇOĞALIYOR VE STAGFLASYON RİSKİ ARTIYOR. BU, FİYATI DÜZELTİYOR VE PAZARLIK AVCILIĞINI TEŞVİK EDİYOR. BU YÜZDEN, BİRÇOK YATIRIMCIYI ALTINA ÇEŞİTLENDİRMEYE TEŞVİK ETMEYE DEVAM EDİYOR. BUNA KARŞI, HİSSE SENETLERİ, YÜKSEK GETİRİLİ TAHVİLLERDE ÇİFT HANELİ DÜŞÜŞLER GÖRMEYİ BEKLİYORUZ. BÜYÜK OLASILIKLA YATIRIM YAPILABİLİR TAHVİLLER DE BUNA DAHİL.

Metals Focus ayrıca, altının temel görünümüne de bakıyor. Firma, değerli metalin yapısal fazlasının bu yıl %37 artmasını bekliyor. Kriptohocası.net da yer verdiğimiz üzere Çin’deki Covid-19 karantinaları mücevherat ve fiziksel külçe talebini etkilemeye devam ediyor. Metals Focus, bahsettiği artışın talepteki %2’lik düşüşten kaynaklanacağını söylüyor. Aynı zamanda, nispeten yüksek fiyatlar, arzı %2 oranında artıracağını belirtiyor. Firma, buna hem maden üretimi hem de geri dönüşüm artışının katkı sağlayacağını kaydediyor.

“Gram altında 988 TL aşılırsa hareket ivme kazanacaktır”

Ekonomist Tuna Kaya, Youtube yayınında Dolar/TL ve gram altın fiyatı tahminlerini paylaştı. Ekonomist, “Dolar/TL tarafında 16,50 ara direnci vardı ve bu seviye aşıldı” diyor. Kaya, artık hedefin 17,17 seviyesi olduğunu belirtiyor. Ayrıca, 17,17 seviyesi aşılır ve 17,50 arasında duraklama olmazsa, kurun 21 TL’ye yol alacağını söylüyor. Tuna Kaya, tahminlerine şu yönde devam ediyor:

KUR 20 TL’YE GELDİĞİNDE VE 18,43 AŞTIKTAN SONRA KURU DURDURMAK İÇİN YENİ FORMÜLLER VE YENİ BASKINLAR YAPILABİLİR. DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKİYOR. BURADA KRİTİK NOKTA 17,17 İLE 17,50 ARASINDAKİ MEVCUT NOKTA.

Dolar/TL kuru gram altı yatırımcısı için oldukça önemli. Çünkü gram altının bir bacağı ons altın iken diğer bacağı dolar kuru. Yani, ons altın sabit kalsa dahi, kur artışlarıyla gram altın fiyatı da artıyor. Tuna Kaya, gram altın için ise şu tahminleri yapıyor:

GRAM ALTIN TARAFINDA 988 TL SEVİYESİ VAR. BU BÖLGENİN YUKARI DOĞRU AŞILMASIYLA HAREKET İVME KAZANACAKTIR. VE 1.200 TL’Yİ GÖRECEKTİR. 970 TL İLE 962 TL ARALIĞI TAKİP EDİLMELİDİR. YATIRIMCILAR, BURAYA GELDİĞİNDE YENİ EKLEMELER YAPABİLİR.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!