BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Analist: Bitcoin Yeni Zirvesine Bu Tarihte Ulaşacak!

0 145

Kripto para piyasasındaki sert düzeltmeler, Bitcoin (BTC)’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50 oranında düşmesine neden oldu. BTC, son 24 saatte yüzde 5 yükselmeyi başardı ve an itibariyle 30.343 dolardan işlem görüyor.

Lark Davis: ”Bitcoin, 4 yıllık döngüsünü tekrar ederse, yeni zirve 2024’te gelebilir”

Bitcoin, son 30 günde yüzde 25 değer kaybetti. BTC’nin toplam piyasa değeri 577,3 milyar dolara düştü. Bu arada, Bitcoin son 24 saatte 140 milyon doların üzerinde tasfiye gördü. Popüler analist  Lark Davis, BTC 4 yıllık döngüsü tekrar etmeye devam ederse, BTC’nin 2024’te yeni zirveye ulaşabieceğini belirtti. Glassnode’a göre, boğalar hala geçerli bir destek seviyesi oluşturmak için ciddi baskı altında olduğundan Bitcoin’in toparlanması yavaş ilerliyor. 2021’in Temmuz ayında meydana gelen piyasa çöküşü, BTC fiyatının rekor seviyelerden yüzde 54 düşüşle düşmesine yol açtı. 2015 ve 2018’deki ayı piyasası BTC fiyatının zirveden yüzde 77, Mart 2020’deki ayı piyasası ise BTC fiyatını ATH’sinden 85,5 değer kaybetmesine neden olmuştu.

Bitcoin’in göreceli gerçekleşmemiş kaybı 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada, göreceli gerçekleşmemiş kar, 19 ayın en düşük seviyesini kırmayı başardı. Glassnode, BTC’nin dün 25.400 dolarlık fiyat seviyesine yönelik baskısını bildirdi. Gerçekleşen 23.960 dolarlık fiyat en son Mart 2020’de ziyaret edilmişti. Bununla birlikte, kripto piyasası olgunlaştıkça, piyasaya giderek daha fazla kurumsal sermaye giriyor.

Makro ekonomik ortam, BTC için hala risk teşkil ediyor

 BTC, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte. Uzmanlara göre, kısa vadede ortaya çıkan bu toparlanma geçici olabilir. Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve diğer kripto para birimlerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir. Uzmanlar, kapitülasyon riskinin devam ettiğinin altını çizdiler. Veriler, kripto piyasası duyarlılığının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor. BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artırımları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de piyasa için hala geçerli.

Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun arzu edilen rakamlara inmesinin çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları aşağı çekmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemel. BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun gevşek para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ABD ekonomik politikasındaki değişiklik BTC’ye akışları büyük ölçüde değiştirebilir. Fed’in faiz artırımı nedeniyle BTC’de meydana gelen çöküş, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları kaybetsine neden oldu. Bugünkü toparlanmaya rağmen, kripto piyasasındaki yatırımcı hissi rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar, Terra çöküşünden sonra hala tedirgin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.