Almanya bir yıldan uzun süre Bitcoin ve Ethereum tutan yatırımcıdan vergi alınmayacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Maliye Bakanlığı (BMF), ilk defa kripto para birimleriyle ilgili gelir vergisi esaslarını ortaya koyan bir kılavuz yayımladı.

Bu hafta yayımlanan 24 sayfalık kılavuzda kripto para birimleriyle ilgili çeşitli konular Almanya gelir vergisi yasasına göre sınıflandırıldı ve teknik olarak açıklandı. Kılavuzda en dikkat çeken ayrıntı ise mükelleflerin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarını 1 yıldan uzun süre ellerinde tutmaları halinde vergiden muaf olacakları konusuydu. Bunun yanında kripto para vergisine yönelik genişletilen muafiyet, stake edilen ve kripto kredi protokollerinde kullanılan dijital varlıkları da kapsıyor.

Düzenleme öncesinde ise bir varlığın satın alındıktan sonra bir yılı aşkın sürenin sonunda satılması durumunda kazanç elde edilirse kâr miktarının vergiye konu olacağı hükme bağlanmıştı. Diğer yandan stake edilen ve farklı bir yöntemle kâr elde edilen kripto varlıkların vergiden muaf olması için 10 yıla kadar elde tutulması öngörülüyordu. Bu hafta yayımlanan yeni vergi kılavuzuyla birlikte Almanya’da artık kripto para yatırımcıları için önemli bir vergi avantajı sunuldu. 

Son yayımlanan kılavuzun kripto para ticareti haricinde madencilik, staking, ödünç verme ve airdrop yoluyla elde edilen kripto varlıkları da kapsaması diğer önemli bir konu olarak değerlendirildi. 

Almanya, kripto dostu hamlelere devam ediyor

Yetkililer, dijital varlıkların vergilendirilmesiyle ilgili politika çalışmalarına devam ettiklerini dile getirirken ortaya çıkan sorunlara karşı proaktif bir yaklaşım benimsemek istediklerini dile getirdiler. Aynı zaman devam eden çalışmaların federal vergi makamları ve devlet kurumlarının koordine bir şekilde çalışmasıyla yürütüldüğü bildirildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada düzenlemenin ilk defa tek tip bir idari talimatla ele alındığını vurguladı.

2022 yılında Avrupa bölgesinde kripto dostu bir çizgiye sahip olan Almanya, şimdi kripto para yatırımcıları için gelir vergisi muafiyetini genişlettiği son kararıyla bu tutumunu devam ettirdiğini gösterdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!