Ağ Çöktü, Fiyat Düştü! Solana Nasıl Toparlanacak?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana (SOL) blockchain’i, büyük bir fiyat çöküşüne yol açan başka bir ağ sorunu yaşıyor. Kriptohocası.net olarak da bildirdiğimiz gibi, Ethereum (ETH) rakibi Çarşamba günü SOL Mainnet Beta’daki blok üretiminin geçici olarak durduğunu açıkladı. İşte detaylar…

Solana fiyat çöküşü devam ediyor

Solana Status, doğrulayıcı operatörlerin yaklaşık 4,5 saat sonra ana ağ beta sürümünün küme yeniden başlatılmasını başarıyla tamamlayarak kesintiyi sonlandırdığını belirtiyor. Solana’nın yerel token’i SOL, ağ çökmesinden önce 45 dolar seviyelerinden işlem görüyordu ve hızlı bir şekilde yüzde 13’ten fazla bir düşüş yaşadı ve 38.30 dolar seviyelerine kadar indi. Solana, şuan 37.28 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Solana kısa süre önce, projenin ana ağ beta kümesinin “durmuş fikir birliğinin bir sonucu olarak blok üretmeyi bıraktığı” 30 Nisan ile 1 Mayıs arasında yedi saat boyunca bir ağ kesintisi yaşadı. ETH rakibi ayrıca Aralık ve Ocak aylarında duyurulan ağ ve performans sorunlarının yanı sıra geçen Eylül ayında önceki bir kesinti ile de ilgilendi. Solana Labs, ağın Ocak ayının başından bu yana NFT mint’lerini hedef alan bot etkinliği nedeniyle “aralıklı tıkanıklık sorunları” yaşadığını söyledi. Teknoloji şirketi Mayıs ayında yaptığı açıklamada, tekrarlanan ağ arızası sorunlarıyla mücadele çabalarının bir parçası olarak bir dizi başka iyileştirmeye ek olarak yeni bir ücret sistemi sunmayı planladığını açıkladı.

SOL, yeni bir ücret sistemi sunmayı planlıyor

Solana (SOL), tekrarlanan ağ sorunlarıyla mücadele çabalarının bir parçası olarak bir dizi başka iyileştirmeye ek olarak yeni bir ücret sistemi sunmayı planlıyor. Kesinti, Solana’nın Aralık ve Ocak aylarında kamuya açıklanan ağ ve performans sorunlarının yanı sıra geçen Eylül ayında daha önce yaşanan bir kesinti ile uğraşmasının ardından geldi. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Muazzam miktarda gelen işlem (saniyede 6 milyon) ağı zorladı ve bireysel düğümlerde 100 Gbps trafiği aştı. Hizmet reddi saldırısına dair bir kanıt yok, ancak kanıtlar botların popüler Candy Machine programını kullanarak basılan yeni bir NFT’yi programlı olarak kazanmaya çalıştığını gösteriyor.

Ancak Solana, ağlarının Eylül kesintisine neden olan seviyenin yüzde 10 bini olan işlem isteği seviyelerinde çalışmaya devam ettiğini ve o zamandan beri uygulanan yükseltmelere atfettiği bir gelişme olduğunu belirtti. Projeye göre, yeni bir yükseltme, “düğümlerin yavaş veya durmuş fikir birliğine dayanabileceği süreyi uzatmak için bellek kullanımı iyileştirmeleri” uygulamayı amaçlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!