BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

7 Yıl Sonra Bir İlk: Bitcoin (BTC)’Deki Eksilme Derinleşecek Mi?

0 14

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2015’in başından bu yana en uzun düşüş serisini kaydetti. BTC, an itibariyle yüzde 1.5 düşüşle 29.523 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin, haftalık grafikte art arda yedi kırmızı mum kaydetti

Bitcoin, haftalık grafikte art arda yedi kırmızı mum kaydetti. Bu, en son gerçekleştiğinde Bitcoin Ocak 2015’te sadece 220 dolardan işlem görüyordu. KriptoArena.com tarafından bildirildiği üzere, BTC geçtiğimiz günlerde sert bir satıştan sonra Aralık 2020’den bu yana ilk kez 25 bin dolar seviyesine düştü. Kripto para piyasası, en büyük Blockchain projelerinden biri olan Terra (LUNA)’nın şok eden çöküşünden büyük oranda etkilendi. Trader’lar tarafından piyasa duyarlılığını izlemek için kullanılan Göreceli Güç Endeksi (RSI), Mart ayında meydana gelen pandemi kaynaklı piyasa çöküşünden bu yana bu kadar  büyük oranda satış gerçekleşmediğine işaretediyor.

Kripto para analisti ”IncomeSharks” tarafından belirtildiği gibi, Bitcoin geçen hafta kaydedilen büyük satış hacmi nedeniyle yeşil bir mum oluşturabilir. Stratejist, dolar endeksi (DXY) uzun biraradan sonra zirveye ulaştıktan sonra ivme kaybederse, BTC’nin bir rahatlama rallisi görmesini bekliyor.

Makro ekonomik ortam, BTC için hala risk teşkil ediyor

 BTC, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte. Uzmanlara göre, kısa vadede ortaya çıkan bu toparlanma geçici olabilir. Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve diğer kripto para birimlerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir. Uzmanlar, kapitülasyon riskinin devam ettiğinin altını çizdiler. Veriler, kripto piyasası duyarlılığının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor. BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artırımları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de piyasa için hala geçerli.

Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun arzu edilen rakamlara inmesinin çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları aşağı çekmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemel. BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun gevşek para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ABD ekonomik politikasındaki değişiklik BTC’ye akışları büyük ölçüde değiştirebilir. Fed’in faiz artırımı nedeniyle BTC’de meydana gelen çöküş, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları kaybetsine neden oldu. Bugünkü toparlanmaya rağmen, kripto piyasasındaki yatırımcı hissi rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar, Terra çöküşünden sonra hala tedirgin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.