BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

3 Uzmandan Haftalık ve Aylık Altın Tahminleri: Bunları Bekleyin!

0 2

Altın, Federal Rezerv toplantısından alınan tutanakların merkez bankasının Haziran ve Temmuz toplantılarında faiz oranlarını yarım puan artırmaya devam edeceğini göstermesinin ardından bir miktar kayıp yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise politika faizini sabit tuttu. Uzmanların piyasa yorumlarını ve altın fiyatları için tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

“FOMC tutanaklarından sonra piyasanın odağı enflasyon verilerine kayacak”

Kriptohocası.net haberlerinde de yer verdiğimiz üzere FOMC tutanakları, Federal Rezerv’in 3-4 Mayıs tarihli politika toplantısındaki tüm katılımcıların, merkez bankası eylemi olmadan daha da yükselmekle tehdit eden enflasyonla mücadele için yarım puanlık bir faiz artışını desteklediğini gösterdi. Altın, tutanaklardan sonra kayıplarını azalttı, ancak daha güçlü bir dolar karşısında gerilemek zorunda kaldı. Standard Chartered analisti Suki Cooper, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, genellikle enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, faiz artışları, tahvil getirilerini artırma eğiliminde olduğu için cazibesini aşındırıyor ve sıfır getirili külçeyi tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bu yaz faizleri negatif bölgeden çıkarma planı için kilit müttefikler kazandı.

Tunç Şatıroğlu’nun TCMB’nin faiz kararı öngörüsü doğru çıktı

Piyasaları yorumlayan ekonomist ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, gram altın fiyatlarının önemli bir bileşeni olan Dolar/TL kurunun baskılanabilmesi için sadece yüksek faizin işe yarayabileceğini belirtiyor. Kurun, döviz satılarak sadece bir süre baskılanabileceğini ifaden Şatıroğlu’na göre Dolar/TL kuru daha da yükselecek.

Merkez Bankası faiz kararında bir değişiklik beklemediğini kaydeden Şatıroğlu’nun öngörüsü doğru çıktı ve TCMB, politika faizini değiştirmeyerek sabit bıraktı. Ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Onsta yükseliş başlamadı, gram altın yukarı doğru ilerleyecek”

Tunç Şatıroğlu, gram altının diğer bacağı olan ons altın için ise henüz bir yükselişin başlamadığını söylüyor. Bununla birlikte Dolar/TL kurundaki artış beklentisine paralel olarak, gram altında yükselişin devam edeceğini kaydediyor. Ekonomist, altın ve dolarla borçlananları veya borçlanmayı düşünenleri şu şekilde ikaz ediyor:

Hatice Kolçak: Gram altın fiyatı yıl sonunda 1.200 TL olabilir

Piyasalardaki son gelişmeleri değerlendiren ekonomist Hatice Kolçak, gram altın fiyatının yıl sonunda 1.200 TL’ye ulaşacağını tahmin ediyor. Gram altının önemli bir bacağı olan Dolar/TL kurunu da yorumlayan ekonomist, 20 Aralık’a benzer şekilde Dolar/TL’de ani bir düşüş olup olamayacağına ilişkin olarak, “düşüş mümkün, ancak benzer sertlikte değil” diyor.

Jeopolitik gelişmelere ve gerilimlere değinen Hatice Kolçak, alım satım için çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Ekonomiste göre, gram altın hedefe çok yaklaştı ve bu sene 1.200 TL olabilir. Dolar/TL’nin yukarı yönlü sinyal verdiğini belirten Hatice Kolçak, yaz aylarında gram altının 1.000 TL’yi göreceğini tahmin ediyor. Ekonomist, yıl sonu için 1.200 TL üzerinin bile mümkün olduğunu söylüyor ve Dolar/TL bacağı için şu açıklamayı yapıyor:

Hatice Kolçak, TCMB kararı sonrası yapmış olduğu paylaşımda da Merkez Bankası’nın şaşırtmadığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.