3 Uzmandan Haftalık ve Aylık Altın Tahminleri: Bunları Bekleyin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, Federal Rezerv toplantısından alınan tutanakların merkez bankasının Haziran ve Temmuz toplantılarında faiz oranlarını yarım puan artırmaya devam edeceğini göstermesinin ardından bir miktar kayıp yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise politika faizini sabit tuttu. Uzmanların piyasa yorumlarını ve altın fiyatları için tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

“FOMC tutanaklarından sonra piyasanın odağı enflasyon verilerine kayacak”

Kriptohocası.net haberlerinde de yer verdiğimiz üzere FOMC tutanakları, Federal Rezerv’in 3-4 Mayıs tarihli politika toplantısındaki tüm katılımcıların, merkez bankası eylemi olmadan daha da yükselmekle tehdit eden enflasyonla mücadele için yarım puanlık bir faiz artışını desteklediğini gösterdi. Altın, tutanaklardan sonra kayıplarını azalttı, ancak daha güçlü bir dolar karşısında gerilemek zorunda kaldı. Standard Chartered analisti Suki Cooper, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, genellikle enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, faiz artışları, tahvil getirilerini artırma eğiliminde olduğu için cazibesini aşındırıyor ve sıfır getirili külçeyi tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bu yaz faizleri negatif bölgeden çıkarma planı için kilit müttefikler kazandı.

Tunç Şatıroğlu’nun TCMB’nin faiz kararı öngörüsü doğru çıktı

Piyasaları yorumlayan ekonomist ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, gram altın fiyatlarının önemli bir bileşeni olan Dolar/TL kurunun baskılanabilmesi için sadece yüksek faizin işe yarayabileceğini belirtiyor. Kurun, döviz satılarak sadece bir süre baskılanabileceğini ifaden Şatıroğlu’na göre Dolar/TL kuru daha da yükselecek.

Merkez Bankası faiz kararında bir değişiklik beklemediğini kaydeden Şatıroğlu’nun öngörüsü doğru çıktı ve TCMB, politika faizini değiştirmeyerek sabit bıraktı. Ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Onsta yükseliş başlamadı, gram altın yukarı doğru ilerleyecek”

Tunç Şatıroğlu, gram altının diğer bacağı olan ons altın için ise henüz bir yükselişin başlamadığını söylüyor. Bununla birlikte Dolar/TL kurundaki artış beklentisine paralel olarak, gram altında yükselişin devam edeceğini kaydediyor. Ekonomist, altın ve dolarla borçlananları veya borçlanmayı düşünenleri şu şekilde ikaz ediyor:

Hatice Kolçak: Gram altın fiyatı yıl sonunda 1.200 TL olabilir

Piyasalardaki son gelişmeleri değerlendiren ekonomist Hatice Kolçak, gram altın fiyatının yıl sonunda 1.200 TL’ye ulaşacağını tahmin ediyor. Gram altının önemli bir bacağı olan Dolar/TL kurunu da yorumlayan ekonomist, 20 Aralık’a benzer şekilde Dolar/TL’de ani bir düşüş olup olamayacağına ilişkin olarak, “düşüş mümkün, ancak benzer sertlikte değil” diyor.

Jeopolitik gelişmelere ve gerilimlere değinen Hatice Kolçak, alım satım için çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Ekonomiste göre, gram altın hedefe çok yaklaştı ve bu sene 1.200 TL olabilir. Dolar/TL’nin yukarı yönlü sinyal verdiğini belirten Hatice Kolçak, yaz aylarında gram altının 1.000 TL’yi göreceğini tahmin ediyor. Ekonomist, yıl sonu için 1.200 TL üzerinin bile mümkün olduğunu söylüyor ve Dolar/TL bacağı için şu açıklamayı yapıyor:

Hatice Kolçak, TCMB kararı sonrası yapmış olduğu paylaşımda da Merkez Bankası’nın şaşırtmadığını belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!