15 Wall Street Analisti: Altın İçin Yakın Zamanlar ‘ Da Bunları Bekleyin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası, Federal Rezerv yılın geri kalanında agresif bir şekilde faiz oranlarını artırma hızına devam ederken, Wall Street analistleri arasındaki yükseliş eğiliminin soğumaya başlamasıyla birlikte, ons başına yaklaşık 1.850 dolarda nötr durumda kaldı. Bu arada, haftalık bir altın anketi ayrıca bireysel yatırımcıların yükselen enflasyon ortamında servetlerini ve satın alma güçlerini korumak için varlık ararken değerli metal üzerinde önemli ölçüde yükselişe devam ettiğini gösteriyor. İşte detaylar…

Altın fiyatı için bu hafta hangi gelişmeler önemliydi?

Altın fiyatları haftayı ons başına 1.850 doların, yani kritik bir psikolojik seviyenin üzerinde sonlandırıyor olsa da, istikrarlı bir yükseliş ivmesi bulmakta zorlanıyor. Değerli metal, beklenenden daha güçlü gelen istihdam verilerinin ardından başını su seviyesinin üzerinde tutmayı başardı. Kriptohocası.net olarak da bildirdiğimiz üzere Cuma günü, ABD’nin Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs ayında 390.000 istihdam sağlandığını ve ekonomistlerin yaklaşık 325.000’lik beklentilerini aştığını söyledi.

Blue Line Futures’ın Baş Piyasa Stratejisti Phillip Streible, altının teknik görünümünün yapıcı olmaya devam ettiğini söyledi; ancak, temel bakış açısının bulanık olduğuna dikkat çekti. Ekonomik verilerin daha agresif para politikası eylemlerini desteklediğini de sözlerine ekledi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FED SIKI BİR ŞEKİLDE ŞAHİN OLMAYA DEVAM EDECEK VE İKİDEN FAZLA 50 BAZ PUANLIK HAREKET GÖREBİLİRİZ. ANCAK ENFLASYON SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR VE HALA ÇOK YÜKSEK. PİYASA VOLATİLİTE DA ARTIYOR. ŞİMDİLİK ALTIN ORTADA KALDI.

Saxo Bank stratejisti: Bu hafta tarafsızım

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, değerli metal fiyatlarındaki herhangi bir düşüşün uzun vadeli bir satın alma fırsatı olarak görülebileceğini, ancak fiyatların ons başına 1.870 doların altında kalması nedeniyle gelecek hafta altın konusunda nötr olduğunu söyledi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

BEKLENENDEN DAHA GÜÇLÜ ABD İŞ RAPORU İLE FED’İN ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ TOPLANTIDA ART ARDA 50 BAZ PUANLIK ARTIŞLARLA ORANLARI ARTIRACAĞI GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRECEK HİÇBİR ŞEY OLMADI. AÇIKLANMADAN ÖNCE ALTIN, 1.870 DOLAR CİVARINDAKİ KİLİT DİRENCİNE HIZLI BİR BAKIŞ ATTI. GETİRİLER ARTTIKÇA DAHA DÜŞÜK ALTIN ARAYANLAR ARASINDA DUYGUDA BİR DEĞİŞİKLİĞİ YAŞANMASINI ZORLAMAK İÇİN ASGARİ OLARAK NÜFUZ EDİLMESİ GEREKEN SEVİYE DE BUYDU.

Altın anketine göre 15 analistin beklentisi ne yönde?

Bu hafta 15 Wall Street analisti Kitco’nun altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında, yedi analist yani yüzde 47, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceği çağrısında bulundu. Aynı zamanda, beş analist, yani katılımcıların yüzde 36’sı kısa vadede altın için düşüş eğilimindeydi. Son olarak üç analist, yani katılımcıların yüzde 20’si fiyatlar üzerinde tarafsızdı.

Bu arada, bireysel yatırımcıların katıldığı çevrimiçi Main Street anketlerinde 637 oy kullanıldı. Bunların 448’i, yani yüzde 70’i altının önümüzdeki hafta yükseleceğini düşünüyor. 117 kişi, yani seçmenlerin yüzde 18’si daha düşük seviyeler beklediğini söylerken, 72 kişi, yani yüzde 11 yakın vadede tarafsız kaldı.

ABD doları, kritik bir etken olmaya devam ediyor

Altın piyasası, yükselen enflasyon ile FED’in şahin duruşu arasında, ortasında kaldı. Ancak Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, altında yükseliş eğilimini sürdürdüğünü söyledi. Day, “Bugünün ABD istihdam raporu, Federal Rezerv’e sıkılaştırmaya devam etmesi için yalnızca sebep verecek, ancak ekonomi, ekonomik zarara yol açmadan anlamlı bir sıkılaştırmayı sürdürecek kadar güçlü değil. Önümüzde bir stagflasyon dönemi var ve bu altın için olumlu,” ifadelerini kullandı.

Bazı analistler uzun vadeli altın boğaları olarak kalırken, özellikle FED faiz oranlarını yükseltirken, ABD dolarının kritik bir faktör olmaya devam ettiğini belirttiler. SIA Wealth Management Baş Piyasa Stratejisti Colin Cieszynski, konuya yönelik aşağıdaki ifadeleri kullandı:

TARIM DIŞI MAAŞ BORDROLARI BEKLENTİLERİ AŞARKEN, FED’İN SIKILAŞTIRMAYI YAVAŞLATMASI İÇİN HERHANGİ BİR NEDEN GÖRÜNMÜYOR. BU HABERE GÖRE, ABD HAZİNE GETİRİLERİ YENİDEN YÜKSELMEYE BAŞLADI VE USD’Yİ ALTIN DAHİL DİĞER PARA BİRİMLERİNE GÖRE DESTEKLEDİ.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!