Tezos Nedir? Tezos (XTZ) Hakkında Detaylı İnceleme

Tezos Nedir
Tezos Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tezos Nedir?

Tezos Nedir? Tezos, 2014 yılında Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğiyle beraber bir grup yazılımcı tarafından geliştirilmiş ve faaliyete geçirilmiştir. 2017 yılında yaptıkları kampanyayla beraber Bitcoin ve Ethereum olarak toplamda 232 milyon dolar değerinde bir fon toplamayı başardılar. Toplanan fon İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından yönetildiğini belirtelim. Tezos Vakfı ilerleyen zamanlarda, Tezos kullanıcılarının yönetimde güçlerinin artması ile karar noktasında kendisini geri çekmeyi amaçladıklarını ifade ettiler.

Tezos Nedir? Tezos, gerçek anlamda bir dijital toplum kurarak kendini yönetebilen merkeziyetsiz bir blok zincir oluşturmayı hedeflemektedir. Ortak çıkar ve ilgileri ile bir araya gelen bu dijital topluluk Tezos (XTZ) coinleri ile ortak kararlar vererek platformu daha da geliştirmeleri hakkında hedef noktası olarak belirlemişlerdir.

Tezos Nedir? Tezos platformunda gerekli görülen geliştirmeler, geliştiriciler tarafından yapıldığını belirtelim. Platformda gerekli bir geliştirme olduğunda yazılım geliştiricileri tarafında Tezos dijital topluluğuna bu talepleri iletmektedir. Bu talebe destek vermek isteyen Tezos toplumu geliştiriciye Tezos coini ile ödeme yapmaktadırlar. Böylece yapılacak gelişim toplumun onayına sunulmakta ve en yüksek desteği alan geliştirmeyi yapılmaktadır.

Tezos (XTZ) Nasıl Çalışır?

Tezos Nedir? Tezos’taki PoS Konsensüsü ile kullanıcılar, blok zincirdeki Konsensüsü korumaya yardımcı oldukları için ödüllendirmektedir. Ayrıca geliştiriciler, Tezos protokolünde bazı değişiklikler veya yükseltme önerisinde bulunmaktadır.

Tezos (XTZ) ayrıca, yeni özelliklerin gelişimini hızlandıran, hataların tespit edilmesine ve daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına imkân sunan zincir üzerindeki ödül sistemiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Değişiklik topluluk tarafından onaylanır ve bir sonraki güncellemeye eklenirse, bu geliştiricilere XTZ ile ödeme yapılmaktadır. Bunun iki faydası var onlarda şöyle ki: Geliştiricilerin hem Tezos’un gelişimine katılmalarını teşvik ediyor hem de ağın bakım ve geliştirilmesinin tek elden yapılmasının önüne geçmektedir.

Sistem geliştiricileri onaylanan yükseltmeler için tezosu aldıklarından dolayı, Tezos ağındaki çalışmaları için yapılan giderleri derhal tazmin edebilmektedir. Ve kurumsal bir Sponsora, işverene veya başka bir geleneksel finansal ödüle ihtiyaç duymamaktadırlar.

Tezos (XTZ) Neden Önemlidir?

Tezos Nedir? Tezos, blok zincir dünyasındaki diğer akıllı sözleşme platformlarından birkaç önemli farkı bulunmakta. Tezos’un zincir üstü yönetişimi ve kendi kendini değiştirme mekanizmaları, blok zincire yapılacak yükseltmeler konusunda mutabakat sağlamanın da yanı sıra bu yükseltmelerin bir sert çatallanmaya gerek duymadan gerçekleştirilebilmesine de imkân tanıyacak bir şekilde tasarlanmış ve faaliyete geçilmiştir. Bitcoin’in ünlü sert çatallanması Bitcoin Cash, mutabakat sağlanamadığından dolayı yapılmıştır. Tezos, bu tarz senaryoların önüne geçmeyi hedefleyen bir projedir.

Tezos, kendi kendini değiştirebilmesi sayesinde sürekli değişmekte olan yasal düzenlemelere ve teknolojilere kolayca uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Tezos yükseltmeler yapabilir ve kesinti yaşamadan çalışmaya devam edebilir ve hatta mutabakat mekanizması gibi temel bileşenler bile değiştirilebilme olanağına sahip. Ithaca 2 protokol yükseltmesi bunun bir örneği olduğunu söyleyebiliriz. Bunun aksine, Ethereum 2.0 Ethereum için büyük bir değişim olacak, aslında yeni ve farklı bir blok zincir yaratılmasını gerekmektedir.

Tezos Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

Tezos Nedir? Tezos (XTZ) birçok benzersiz özelliği ile ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Piyasada ihtiyaç duyulan birçok soruna çözüm üretmesi de bu alanda başarılı bir senaryo çizmesini desteklediğini söyleyebiliriz. Tezos temelde protokolün gelişim katkısında yer almak isteyen kullanıcılar için teşvikler üreterek çalışmaktadır. Buna ek olarak blok zincire birçok fayda sağlayarak her kesimden kullanıcı için sorun çözme potansiyeline de sahip olup faaliyet göstermektedir. Tezos Projesinin öne çıkan ve teknik olarak rakiplerinden ayıran en temel özellikler ise:

  • Blok zincir, Tezos protokolünün belirli kritik özelliklerinin korunduğundan emin olmak için biçimsel matematik ispatlar kullanılmaktadır.
  • Bitcoin gibi iş ispatı protokolü kullanmadığı için ağ üzerinde madencilik yapılmamaktadır. Bunun yerine DPoS ile çalışır ve baking adı verilen yöntemle Tezos üretimi gerçekleştirilmektedir.
  • Oluşturmak, oynamak ve toplamak için bir blok zincir olarak öne çıkmayı başarmıştır.

Tezos Coin Piyasa Bilgileri

Tezos (XTZ), 2017 yılında gerçekleştirilen ilk Kripto para arzı (ICO) ile toplamda 232 milyon USD toplamayı başararak ve ICO’nun ardından bir yıl sonra da beta ağı ile yayına başlayarak güzel adımlar atılmıştı. Maksimum arzı tam anlamıyla bilinmemektedir, 2022 yılı itibariyle toplam arzı ise CoinMarketCap verilerine göre 910 milyon Tezos üzerinde seyretmekte olduğu belirtiliyor. Piyasa değeri ve hâkimiyetine bakıldığında ise sıralamasını iyileştirme potansiyeli ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Güvenilir borsalar tarafından listelenmesi de büyümesine ve tanınabilirliğin de artmasına katkı sağlamaktadır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!