Mina Coin Nedir? Mina Hakkında Her şey! [ 5 Başlıkta İnceleme ]

Mina Coin Nedir
Mina Coin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mina Coin Nedir?

Mina Coin Nedir? Mina Protokolü, merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) daha verimli çalıştıran minimal bir blok zinciridir. Mina blok zinciri sadece 22 kb olacak şekilde tasarlanmıştır ve asla büyümeyecektir. Bu boyut, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi diğer blok zincirlerine kıyasla çok küçük, sadece birkaç tweet. Mina protokolü, kullanıcıların işlemleri doğrudan Genesis bloğundan doğrulamasına olanak tanıyan verimli bir merkezi olmayan ödeme sistemi ile çalışır.

Ek olarak protokol, verileri ifşa etmeden kimlik doğrulama sağlamak için zk-SNARK (Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimsiz Etkileşimsiz Bilgi Argümanları) adlı bir kriptografik kanıt sistemi kullanır. Mina Coin Nedir? Mina, minimum blok zinciri görevlerini gerçekleştirmek için bu zk-SNARK’ları kullanır. Mina, yalnızca son birkaç bloğa odaklanarak SNARK’ı adım adım hesaplar. Bu nedenle son kullanıcı, tüm işlem geçmişi yerine zk-SNARK ile sıkıştırılmış kanıt verilerini görür. Bu, Mina protokol blok zincirini diğer büyük ağlardan çok daha küçük ve daha kullanışlı hale getirerek, kullanıcıların platformu genesis blok sürecine kadar görmelerini sağlar. Mina Coin Nedir?

Mina Coin Projesi

Mina Coin Nedir? MINA Token, Mina Protokolünün yerel kripto para birimi ve yardımcı program belirtecidir. MINA belirtecinin özellikleri üç başlık altında özetlenebilir. Kripto paralar hakkında merak ettiklerinize kripto para kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Staking: Kullanıcılar, ağı güvence altına almak ve karşılığında staking ödülleri almak için düğümleri çalıştırabilir ve MINA belirteçlerini stake edebilir. Alternatif olarak, kullanıcılar bir üçüncü taraf staking hizmetine yetki vererek tokenlerini dolaylı olarak stake edebilirler.
Ağ işlem ücretleri: Kullanıcılar, Mina ağındaki Snaps (dApps) ile etkileşim kurmak için MINA belirteçlerini kullanarak ağ işlem ücretlerini öderler.
Blok üretimi: Blok üreticileri, fikir birliğine varan ve blok zincirine güvenlik sağlayamaya çalışan doğrulayıcılardır. Blok ödülleri, MINA belirteçlerini stake ederek ve blok zincirinde yeni bloklar oluşturarak kazanılır.

Mina Projesini Özel Kılan Nedir?

Mina Coin Nedir? Mina, çoğu platformda madenciler ve stakerlar gibi doğrulayıcıların bulunduğu blok zinciri ortamında devrim yaratacak yenilikler sunuyor. Mina protokolü, merkezi olmayan ağ içinde farklı rollere sahip birden çok katılımcıya sahip olarak farklı bir yaklaşım benimsiyor. Platformda kullanıcıların; doğrulayıcılar, blok oluşturucular ve yılanlar olmak üzere üç temel rolü vardır.

Doğrulayıcı: Mutabakat bilgilerinin doğrulanmasına izin veren zk-SARKS ile etkileşime girer. Mina protokolünde her kullanıcı bir kimlik doğrulayıcı olarak kabul edilir.

Blok Üreticileri: Mina protokolünde blok üreticileri, blok ödülleriyle birlikte işlem ücreti ödemeleri alan normal madenciler ve stakerlar gibi davranır. Bir blok üreticisi, daha önce taahhüt edilen işlemle aynı zamanda bir SNARK da oluşturmalıdır. Blok oluşturma sırasında bu yapılmazsa, eksik bloklar oluşabilir ve düğüm doğrulamayı kontrol etmez. Bununla birlikte, blok üreticileri ayrıca SNARK’lar oluşturma veya Snarkers adı verilen özel bir katılımcı grubu tarafından üretilenleri kullanma seçeneğine de sahiptir.

Snarker: Snarker, satıcılar olarak da bilinen işlemleri doğrulamak için kullanılan zk-SNARK’ları üretir. Blok üreticileri, blok zincirine yeni bloklar eklemek için bir işlem ücreti alır ve bu ücreti Snarker’a öder. Yılancılar maaş almaya hak kazanmak için teklif vermelidir. Blok yapımcıları da Snaker’in tanıtımından sorumludur. Bu, birden fazla yılan sahibinin aynı anlaşma için teklif verebileceği bir iş ekonomisi yaratır. Blok üreticileri ise karlarını artırmak için en düşük ücretli teklifleri tercih ediyor. Sonuç olarak, yılancılar ucuz yılan balığı üretmek için rekabet ederler. Mina Coin Nedir?

Mina Coin Avantajları?

Mina coin’in avantajları şu şekildedir:

  • Mina protokolü, kullanım zamanla arttıkça blok zinciriyle aynı boyutu korumak için tasarlanmıştır. Dolayısıyla proje, mevcut blok zincirler arasında en hafif blok zinciri olma özelliğine sahiptir.
  • Mina Coin’in blok zincir basitliği, zincir üzerinde yapılan tüm işlemlerin hızlı ve hızlı olmasını sağlar.
  • Merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini desteklemeyi amaçlayan bir proje olarak geliştirilmiştir.
  • Blok zincirlerinin güvenliğini sağlayan kriptografik teknolojilerden biri olan zk-SNARK işlevi ile donatılmıştır. Bu tekniğin amacı sıfır bilgi kanıtıdır. Bu sayede blockchain üzerinde işlem yapan kişiler herhangi bir kişisel bilgi ifşa etmeden kendilerini kanıtlayabilmektedir. Bu yöntem, kullanıcıların kimlik bilgileri gerektirmeden web sitelerine erişmesine ve verileri almasına olanak tanır.
  • Blok üreticileri ve doğrulayıcılar arasındaki işlemler sonucunda MINA-Coin ödülleri alınabilir. Ek olarak, kullanıcılar staking yoluyla ek gelir elde edebilir.

Mina (MINA) Kullanım Alanları Neler?

Mina Coin Nedir? Mina Protokolü kapsamında Mina önemli bir rol oynayacak. MINA temel olarak bir yardımcı para birimi olarak işlev görür. Aynı zamanda bir değişim aracı olarak da hareket eden yerel sanal varlık MINA aracılığıyla birçok farklı işlem gerçekleştirilir. İşlemlerin işlenme şekli dışında temelde Bitcoin ağı ile aynı yapıya sahiptir. Hesap modelleme, Ethereum ağındaki yöntemleri kullanır. Tüm bu işlemler MINA gerektirebilir. MINA ise piyasada işlem görmeye uygundur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!