Launchpad Nedir? Launchpad Nasıl Çalışır? [ 5 Başlıkta İnceleme ]

Launchpad Nedir
Launchpad Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Launchpad Nedir?

Launchpad Nedir? Kripto para dünyasında, Launchpad, blockchain projelerinin kitle fonlaması yoluyla fon topladığı ve yatırımcılara jetonlara erken erişim sağladığı bir platform türüdür. Başka bir deyişle, bir kripto kuluçka makinesi olarak da bilinen bir kripto fırlatma rampası, bir grup yatırımcıya yeni token veya madeni para projelerini önceden satar. Bu, İlk Para Teklifleri (ICO’lar), İlk Borsa Teklifleri (IEO’lar) ve İlk DEX Teklifleri (IDO’lar) gibi kitle fonlaması araçlarının Launchpad aracılığıyla yapıldığı anlamına gelir.

Kripto para birimlerine erken erişimi olan yatırımcılar, piyasaya sürülmeden önce onları ucuza satın alabilirler. Öte yandan proje, Launchpad’de önceden jeton veya madeni para satarak gelecekteki geliştirme için yatırım çekecek. Launchpad hem projeler hem de yatırımcılar için güvenlik sağlar. Güvenilir Launchpad platformu, yeni projeleri inceler ve yalnızca elemeyi geçen projeleri satar. Öte yandan, yatırımcıların Launchpad satışlarına katılabilmeleri için genellikle kimliklerini bir KYC (Müşterinizi Tanıyın) süreci aracılığıyla doğrulamaları gerekir. Kısacası, Launchpad platformu, yatırımcıların erkenden kripto para birimine yatırım yapmasına ve Launchpad satışı yoluyla projenin kendisini finanse etmesine olanak tanır.

Türkiye’nin Global borsalarından biri olan Dyorex Kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

Launchpad Nasıl Çalışır?

Launchpad Nedir?  Launchpad’lerden önce, her proje sahibi yeni bir madeni para piyasaya sürmeden önce bir ICO (İlk Para Arzı) düzenlerdi. Bu etkinlikler genellikle sosyal medya hesapları, madeni para blogları veya kripto haber siteleri aracılığıyla duyurulur. Ancak birçok yatırımcı bu duyuruları takip etmekte zorlandı. Bu noktada birçok kripto para borsası, Launchpad için bir anlaşma daha imzalamaya başladı. Genel olarak, Launchpad şu şekilde çalışır:

  • Proje sahipleri Launchpad platformuna başvurur.
  • Platformlar genellikle projelere, proje özelliklerine, proje sahiplerine vb. atıfta bulunur. konuyu araştırıp onay vermek,
  • Jetonlar ön satışa sunulacaktır.
  • Yatırımcılar satış öncesi madeni para satın alır ve
  • Platformlar genellikle paraların belirli bir süre cüzdanda kalması şartı sunar.

Launchpad Nedir?  Madeni paralar ön satıştan sonra serbest bırakılacaktır. Çıkarılan paralar yeni yatırımcıları beklemeye başlar. Bu süreç, proje sahiplerine hem madeni paralarını tanıtma hem de projeleri için ihtiyaç duydukları fonları artırma fırsatı verir. Bazı proje sahipleri, jeton alma konusunda belirli sınırlar belirleyebilir. Örneğin, en az 10$ yatırım yapma koşulu sunun. Yatırımcılar satış öncesi madeni para satın almaktan kaçınmalıdır. Aksi halde yanlış projeye destek vermiş olabilirsiniz. Örneğin, bir proje sahibi, bir ön satışta belirli bir miktar topladıktan sonra bir projeyi kapatabilir. Bu noktada güvenilir platformlardan güvenilir projelere yatırım yapmak önemlidir.

Launchpad Platformları

Launchpad Nedir? Launchpad, popülaritesi her geçen gün artan bir ön satış ve kitle fonlaması modelidir. Birçok kripto para birimi projesi artık Launchpad platformu aracılığıyla başlatılıyor. Başta BNB Chain (BNB), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) olmak üzere birçok blockchain ağı, Launchpad platformlarına sahiptir. Binance Labs, en popüler Launchpad platformlarından biri olan BNB Chain üzerinde çalışıyor. Aynı blok zincirindeki TrustSwap, en popüler IDO fırlatma rampası platformlarından biridir. İlk Avalanche fırlatma rampası platformu olan AvaXlauncher, aynı zamanda en iyi fırlatma rampası platformları arasında yer alıyor. Solana ağında SolanaPrime, birincil Launchpad platformudur.

Launchpad’e Nasıl Katılınır?

Launchpad Nedir? Launchpad platformuna katılmak çok kolaydır. Bu platformlar, çeşitli blok zincirlerinde çalışır ve projelerin yanı sıra merkezi veya merkezi olmayan borsalar tarafından yönetilebilir. Bitlo Launchpad gibi merkezi bir borsa fırlatma rampasına katılmak için önce ilgili kripto para borsasına kaydolmalısınız. Merkezi olmayan borsaya katılmak için kayıt gerekmez.

Kripto cüzdanınıza bağlanabilirsiniz. Launchpad satışına katılmak için her platformun farklı gereksinimleri olabilir. En temel gereksinimlerden biri, katılmak için gereken minimum bakiyeye sahip olmaktır. Birçok fırlatma rampası, katılmadan önce kimlik bilgilerinizle beyaz listeye eklemenizi de gerektirir. Gerekli koşulları yerine getirdiğinizde, fırlatma rampasına katılmaya ve ilgili satışın kurallarına göre yeni token dağıtımından payınızı almaya hak kazanacaksınız.

Launchpad’lerin Geleceği

Launchpad Nedir?  Ethereum platformunun lansmanının ardından özellikle 2016’dan 2018’in sonuna kadar binlerce ICO projesi gerçekleşti. Bu projelerin çoğundan geriye sadece toz bulutları kaldı. Bu süreçte ICO yapısı bugünkü fırlatma rampasına evrildi. Ancak mevcut yapının mükemmel olmadığı ortaya çıkıyor. OpenPad gibi projeler var olan sorunları çözerek daha iyi hizmet vermeyi amaçlar. Bu yaklaşımların sayısı arttıkça, Launchpad’in gelecekte yeni iş modellerine dönüşeceği çok açık. Öte yandan, yasal süreç ve mevzuat uyumluluğu gelecekte daha büyük bir rol oynayacak ve Launchpad ve türevleri için çok önemli olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!