Filecoin Nedir? Filecoin (FİL) Hakkında Detaylı İnceleme

Filecoin Nedir
Filecoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filecoin Nedir?

Filecoin Nedir? 2020 yılı ekim aylarında hayata geçirilen Filecoin, dosyaların internet üzerinde güvenli şekilde saklanmasını sağlayan eşler arası bir ağ türüdür. Daha basit bir şekilde tanımlamak gerekirse, herkesin kendi bilgisayarı üzerinden Filecoin karşılığında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkezi olmayan protokoldür. Öte yandan dileyen kişilere de ağ üzerinde depolama alanı satın alma imkânı sağlamaktadır.

Filecoin Nedir? Filecoin’in, internete erişimi olan herkesin ağa katılmasına izin vererek, çok büyük bir veri depolama kaynağı oluşturmayı hedeflemektedirler. Merkeziyetsiz olan Filecoin ile kullanılabilir depolama alanları ve hizmet fiyatlandırması tek bir noktadan kontrol edilme olanağı yoktur. Bunun yerine dosya depolama işlemi için herkesin katılım sağlayabileceği açık pazarlar gerçekleştirerek sunulmaktadır.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin ağı, farklı şekillerde katılan Filecoin eşleri tarafından oluşturulan dağıtılmış, eşler arası bir ağ protokolüdür. Eşler, ağa bilgi yaymak, kendi aralarında veri aktarımı ve diğer eşleri tanımak için kullandıkları güvenli kanallar üzerinden iletişim kurarak blok ya da mesaj gibi bilgilerin hızlı bir şekilde yayıldığı iyi bağlantılı bir süreci devam ettirmektedir.

Filecoin nodeları veya Filecoin istemcileri, Filecoin Blok incir’ini senkronize eden ve uygulandığında Global bir durum sağlayan her bloktaki mesajları doğrulayan eşler olduğunu vurgulayalım. Düğümler, Filecoin cüzdanlarını yönetebilir ve Filecoin alabilir.

Filecoin’in Avantajları

Filecoin, merkezi veri depolama çözümlerine farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları sıralayacak olursak:

Maliyet: Veri depolama için daha büyük bir serbest pazarlar yaratarak fiyatı aşağı çekmektedir.

Ölçek: Dünya çapında milyonlarca bilgisayarı bir yerde bir araya getirmek üzere devasa bir depolama ağı sunmaktadır.

Ekonomi: Yeni depolama bilgisayarları oluşturmak yerine mevcut kaynakları kullanmaya sağlayacaktır.

Güvenlik: Merkezi olmayan bir ağ, tek bir saldırı noktası olmadığı anlamına geldiğinden güvenliği daha yüksek tutacaktır.

Filecoin’in Dezavantajları

Filecoin Nedir? Filecoin’in avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu unutmamak gerekir. Tek bir sunucuda muhafaza etmek yerine, parçalar halinde farklı sunucularda muhafaza sağlanması, belgelerin talep edilmesi durumunda birden fazla sunucuya erişim sağlaması gerekir. Bu sebeple sürecin sonuçlanması, sunucuların çevrimiçi olmasına ve internet hızlarına bağlı bir şekilde çalışır. Bu da filecoin için bir dezavantaj yaratmaktadır.

Filecoin Güvenli mi?

Filecoin Nedir? Belgelerinizi başka bir kişinin bilgisayarına kaydetmek her zaman için çok risklidir fakat Filecoin verileri parçalayarak farklı alanlarda muhafaza ettiğinden dolayı kimse bir araya getiremez. Sadece Filecoin verilerin nasıl bir araya geldiğini bilir ya da istendiğinde tekrar düzenler. Bu nedenle eğer bilgisayarınızda saklanan verileri hacklemeye çalışanlar boş bir veri akışı bulacaklardır.

Filecoin (FIL)’i Benzersiz Kılan Nedir?

Filecoin Nedir?  Filcoin depolama sistemlerin de, insanların kendi verilerinin koruyucusu olmasına imkân sağlar, ancak son derecede merkezi bir protokoldür. Filecoin, kullanıcıların verilerini merkeziyetsiz bir eşler arası ağda depolamasına izin vererek sansürler, kesintiler ve bilgisayar korsanlarına karşı daha dayanıklı bir duruma getirmeyi sağlar. Filecoin ayrıca katılımı teşvik eden ve dürüst katılımcıları ödüllendiren teşvikler sağlamak için blok zincirinin benzersiz teknolojisinden yararlanmasını sağlar. Filecoin’in bir diğer benzersiz özelliği de mimarisidir. Filecoin çift düğümlü bir çözüm kullanırken çoğu ağ yalnızca bir tür düğümle çalışabilmektedir. Depolama düğümleri, verileri ağda depolamak adına kullanılır. Filecoin Nedir?  Filecoin, orta ölçekli kullanıcıları merkeziyetsizliğin dengesini sağlamayı teşvik etmektedir. Filecoin ağında kullanılan bilgi erişim düğümleri de bulunmaktadır. Bilgi erişim düğümlerinin ağdaki depolama düğümlerinin yakınında bulunması, yüksek bant genişliğine ve düşük gecikme süresine sahip olması gerekmektedir. Bilgi erişim düğümleri, kullanıcı için bir dosyayı bulma ve erişim konusunda en hızlı olduğunda ödeme alınmaktadır.

Filecoin ayrıca kullanıcıları için benzersiz bir iş modeli sunmaktadır. Yükleyiciler ve ana bilgisayarlar, mevcut piyasa koşullarını ve depolama olanağını yansıtan rekabetçi bir organik fiyat sağlayan serbest piyasada teklif verir. Filecoin pazarının katılımcıları, depolamayı zaman içinde daha ucuz hale getirmeye teşvik eden protokolüdür.

Filecoin (FIL) Nasıl Kullanılır?

Filecoin ağına kolayca katılmak ve verileri depolamak ya da veri satın almak için, kullanıcıların Slate veya Lotus kullanması gerekmektedir. Slate, Filecoin ağındaki düğümler için Lotus resmi istemci veya yazılımı, kullanımı kolay bir GUI sağlayan Filecoin üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı bir depolama sistemlerinden biridir. Filecoin blok zinciri ile doğrudan etkileşim kurmak için bir Lotus düğümü çalıştırmak isteyen kullanıcılar, resmi belgelerine bir göz atabilirsiniz.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!