DApp Nedir? DApp Nasıl Çalışır?

DApp Nedir
DApp Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DApp Nedir?

DApp Nedir? DApp, “Merkezi Olmayan Uygulama” anlamına gelir. Kontrol noktalarına veya merkezi sunuculara dayanmayan, dağıtık ağ tabanlı bir uygulama türüdür. Kullanıcının çalışması üzerinde tam kontrole sahip olduğu bir ağ. DApp’ler, insanların çeşitli hizmetlere güvenli bir şekilde erişmesine olanak tanır. Bu uygulamalar PC’lerde, akıllı telefonlarda ve hatta internette mevcuttur. Bir Dapp’ın ne olduğunu daha net anlamak için geleneksel bir uygulamaya (uygulama/hizmet) bakalım. Bu kategorideki geleneksel uygulamalar arasında YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram bulunur. Tüm bu hizmetlerde veriler ve kararlar merkezi bir sunucu üzerinden alınmaktadır.

DApp Nedir? Bu, bu hizmetlerin arkasındaki şirketlerin her zaman adalet ve eşitliğe meydan okumasına, sansür uygulamalarına girmesine, davranışları değiştirmesine ve yalnızca belirli kullanıcılara fayda veya zarar vermesine olanak tanır Diktatör gibi davranabilirler. Türkiye’nin Global borsası olan Dyorex Kripto para hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

DApp Nedir? DApp'lar Nasıl Çalışır? • Coinkolik

DApp Nasıl Çalışır?

DApp Nedir? DApp’ler, blockchain ağlarına benzer şekilde çalışır. Bu durumda, her DApp kullanıcısı ağdaki bir düğümdür. Her kullanıcı, o belirli ağda yapılan doğru işlemleri ve işlemleri izler. DApp’ler tarafından kullanılan iletişim kanalı blockchain’dir. DApp’i kontrol eden akıllı sözleşmeden geçen tüm işlemleri kaydeder. DApp kullanıcıları tarafından işlemlerin kabulü, ilgili akıllı sözleşmelerin programlanmasına tabidir. Bu, ilgili tüm tarafların belirtilen çerçeve içinde hareket etmesini sağlamak içindir. Bu durumda akıllı sözleşme, her etkileşimin geçerliliğini doğrulamaktan sorumlu ara noktadır. DApp’te yeni bir işlem gerçekleştiğinde platform bilgileri her düğümde güncellenir. Bu, bilgileri her birine kaydedecektir. Bu şekilde, her kullanıcı, kendi bilgisayarının kaynakları üzerinde uygulamanın çalışır durumda kalmasına katkıda bulunur.

DApp Nedir? Bu yapı, platformun her zaman kullanılabilir olmasını sağlar. Bunun nedeni, ağdaki tüm düğümlerin aynı anda oturumlarının kapatılamamasıdır. Bilgisayar saldırıları veya sansür gibi diğer sebeplerden doğabilecek durumlar. DApp’ler, güvenlik, gizlilik ve hatta anonimlik ile blok zincirinde çalıştıkları için burada bir atılım yapıyor. Ayrıca DApp tarafından kullanılan verilere yalnızca söz konusu bilgileri oluşturan kişinin erişebilmesini sağlıyoruz. Bu, kullanıcıların her zaman verileri üzerinde tam kontrole sahip olduğu anlamına gelir.

DApp Özellikleri

Güvenlik

DApp Nedir? Bu, DApp’lerin ana özelliklerinden biridir. Bunun nedeni, işlediği verileri korumak için güçlü kriptografi kullanan bir blok zincir üzerinde çalışmasıdır.Yalnızca cinsiyet doğrulanabilir. Kullanıcı tarafından oluşturulan bilgiler hiçbir zaman diğer kullanıcılara gösterilmez. Üstelik uygulama tarafından işlenen veriler her zaman kullanıcıya aittir. DApp’ler bilgileri bulutta veya harici sunucularda depolamaz. Bu, kişisel bilgilerin şirket tarafından çalınması veya satılması riskini en aza indirerek kullanıcı gizliliğini ihlal eder.

Ademi merkeziyetçilik

DApp Nedir? DApp’lerin bir diğer önemli özelliği de merkezi olmamasıdır. Veya merkezi bir sunucu olmadan çalışabilme. Buna genel bir bakış için aşağıdaki örneği inceleyin.

Facebook, dünya çapında en çok kullanılan sosyal ağlardan biridir. 200 milyardan fazla kullanıcıya sahip veri merkezleri, çok büyük veri yüklerini yönetir. Bu noktada altyapıyı çalışır durumda tutmak çok büyük bir görev. Hatasız değildir ve ağı dünya çapında kullanılamaz hale getirir. Bütün bunlar burada oluyor çünkü Facebook merkezi bir sosyal ağ. Ancak, merkeziyetsizlik sayesinde, DApp’lerin bu başarısızlık noktası yoktur. Tüm DApp kullanıcıları, DApp’lerinde gerçekleştirilen eylemlerin eksiksiz bir geçmişine sahiptir. Olan her şeyin küresel bir kopyası gibi. Blockchain üzerinde çalıştığından, ağın sorunsuz çalışması için yalnızca bir kullanıcının aktif olması gerekir. Bu şekilde, DApp ve ağının her zaman çalışır durumda olmasını ve Facebook’un davasının asla bitmemesini sağlıyoruz.

Dapps, o que são? Características, usos, vantagens e desafios

Açık kaynak

DApp Nedir? Bu, DApp’lerin çok yaygın bir başka özelliğidir. Kaynak kodunun kullanılabilir olması, yüksek derecede uygulama şeffaflığı sağlar. Bunun nedeni, topluluğun her zaman DApp’in ne yaptığını bilmesidir. Ayrıca topluluk denetimine de izin verir, böylece bilgi sahibi olan herkes uygulamanızın kaynak koduna bakabilir. Bu, orijinal yaratıcıları tarafından terk edilse bile projenin gelişmesine ve gelişmesine olanak tanır. Tüm DApp’ler, DApp’lerin kaynak kodunu yayınlar. Bir akıllı sözleşme ve uygulamanın geri kalanı. Bu şekilde herkes kodu inceleyebilir, geliştirebilir veya forklayabilir.

Blockchain

DApp Nedir? DApp’ler, akıllı sözleşmeler çalıştıran blok zincirinde etkileşime girer. Bu, DApp içindeki her etkileşimin blok zincirinde bir veri girişi oluşturduğu anlamına gelir. Bu veriler daha fazla şeffaflık ve güvenlik için şifrelenmiş olarak saklanır. Tüm bu eylemler, blockchain blok gezgininde yayınlanabilir ve görüntülenebilir. Ancak, yalnızca şifrelenmiş etkileşimler görünür ve tüm veriler şifrelenir ve güvenli bir şekilde saklanır. Ek olarak, DApp’lerin bir blok zinciri üzerinde çalışması, tüm etkileşimleri doğrulamak için bir fikir birliği protokolü kullandıkları anlamına gelir. Bu, İş Kanıtı (PoW) veya Katılım Kanıtı (PoS) olabilir veya DApp geliştiricisi tarafından seçilebilir. Bu, DApp’in blok zincirine uygulanan aynı düzeyde güvenlik sağlamak içindir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!