Blockchain Trilemma Nedir? Hızlı, Güvenli ve Ölçeklenebilir Ağlar

Blockchain Trilemma Nedir
Blockchain Trilemma Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain Trilemma Nedir? 

Blockchain Trilemma Nedir? Blockchain teknolojisi, finanstan sanata kadar birçok endüstride dikkate değer faydasını kanıtlarken, temel yapı blok karşılaştırıldığında benzersiz zorluklarla birlikte gelir. 1980`lerin başlarında, bilgisayar bilimcileri, bu zorlukların belki de en büyüklerini ifade etmek için CAP teoremi denilen şeyi geliştirdiler. CAP teoremine göre, blok zincirinin bir yineleme olduğu merkezi olmayan veri depoları, aynı anda yalnızca üç garantiden ikisini sağlayabilir: tutarlılık, kullanılabilirlik ve bölüm toleransı (CAP). Modern dağıtılmış ağlar bağlamında, bu teorem, genel blok zincirlerinin güvenlik, merkeziyetsiz veya ölçeklenebilirliği feda etmesi gerektiğine dair popüler inanç olan Blockchain Trilemma`ya dönüştü.

Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Blockchain Trilemma Nedir? Günümüzde çoğu kamu blok zinciri ağı, fikir birliği sağlamak için İş Kanıtı (PoW) merkezi ağ alt yapılarına hâkim olan kamu blok zinciri ağları, merkezi olmayan Hisse Kanıtı (PoS) olarak adlandırılan süreçleri kullanırken, özel veya “izin verilen” blok zincirler ve Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DLT`ler) çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Burada, size çeşitli uygulamaları daha iyi anlamanız için en popüler blockchain mutabakat mekanizmalarına bir göz atıyoruz. Genel blok zincirleri, geniş çapta dağıtılmış ağları yönetir.

Blockchain Trilemma: Scaling and Security Issues | Gemini

Blockchain Trilemma Nedir? Blockchain teknolojisinin nihai hedefi, büyük ölçüde merkezi olmayan bir ağ üzerinde su geçirmez güvenlik sağlarken internet ölçeğindeki işlem hacimlerini yöneten bir ağ oluşturmaktır. Şirketler, start-up’lar ve teknoloji uzmanlarından oluşan küresel bir topluluk, bu blockchain üçlemesini çözmek için katman 1 ve katman 2 çözümleri geliştirmeye hevesli.

Katman 1, bir blockchain ağının temel veya birincil katmanını ifade eder. Katman 2’nin genellikle çeşitli teknik optimizasyonlar ve daha fazla ölçeklenebilirlik için mevcut blok zinciri ağlarının üzerine inşa edilebilecek ürünler anlamına geldiği anlaşılır. İki katman arasında doğru dengeyi sağlamak, blockchain teknolojisinin hızla benimsenmesi ve merkezi olmayan ağların büyümesi için bir katalizör görevi görebilir. Muhtemel çözümleri deşifre etmeye başlamadan önce, blok zinciri üçlemesinin her bir öğesini anlamak önemlidir.

Merkezsizlik Nedir?

Blockchain Trilemma Nedir? Ademi merkeziyetçilik, blockchain teknolojisinin merkezinde yer alır ve ekosistemdeki projeleri yönlendirir. Merkezi olmayan süreçlerin ve teknolojinin kullanılmasıyla, aracıların rolü endüstriler genelinde ortadan kalktı ve birçok şekilde kendini gösterdi. Örneğin; finansal araçlardan bankacılık kurumlarını çıkararak, aracılar yerine madencilik teçhizatı platformlarını işletmek, kullanıcılara ve daha geniş bir topluluğa kar ve yönetişim dağıtmamızı sağlar. Daha temel bir düzeyde, merkezi olmayan bir ağ, kitle kaynaklı fikir birliğidir, yani ağda dolaşan verileri hiç kimse kontrol edemez veya sansürleyemez. Bununla birlikte, optimal dağıtıma ulaşmak, ağ verimini düşürme eğilimindedir. Diğerleri tescillidir ve ağ yönetişimi üzerinde kümülatif bir etkiye sahiptir.

Blockchain Trilemma Explained - Liminal Vaults

Blockchain Güvenliği Nedir?

Blockchain Trilemma Nedir? Bir blockchain ağındaki ağ verimini artırmak için, blockchain düğümlerinin coğrafi, sayısal veya her iki dağıtımını azaltmaya yönelik teşvikler vardır. Ancak, daha fazla merkezileşmeye yönelik bu eğilim, PoW ağlarını daha az güvenli hale getiriyor. Bilgisayar korsanları gerekli karma gücünü daha kolay toplayabildiğinden, sınırlı düğüm dağılımına sahip açık bir ağda fikir birliğine varıldığında %51 saldırısı daha olasıdır. Ağı alt üst ederek, bilgisayar korsanları ağı ele geçirebilir ve finansal kazanç için işlemleri manipüle edebilir.

Örneğin, Ağustos 2020’de, Ethereum’un (ETH) bir çatalı olan Ethereum Classic (ETC) blok zinciri, 4.000’den fazla bloğu yeniden birleştiren üç %51 saldırısına maruz kaldı. Bu, faillerin ETC para birimini ikiye katlamak için verileri manipüle etmesine izin vererek milyonlarca dolar değerinde bir ağ ortaya çıkardı. Blockchain güvenliği, ağın taviz verilmemesi gereken önemli bir yönüdür.

Blockchain Trilemma: Katman 1

Blockchain Trilemma Nedir? Merkezi olmayan bir ekosistemde Katman 1, Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi blockchain protokollerini ifade eder. Blockchain ağlarının ölçeklenebilirliğini doğrudan iyileştirmeyi amaçlayan birçok yöntem şu anda geliştirilmekte veya uygulanmaktadır. Geliştirilmiş Mutabakat Protokolü: Proof of Work, şu anda Bitcoin gibi popüler blockchain ağları tarafından kullanılan fikir birliği protokolüdür. PoW güvenlidir ancak yavaş olabilir. Örneğin Bitcoin yalnızca 7 TPS’ye ulaşır. Bu nedenle, birçok blockchain ağı, belki de en önemlisi Ethereum’dan Ethereum 2.0’a yükseltme yaparken, Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizmasını tercih ediyor.

What Is the Blockchain trilemma and How Can it Be Solved? | Mudrex Blog

Madencilerin kriptografik algoritmaların şifresini çözmek için önemli bilgi işlem gücü kullanmasını gerektirmek yerine, PoS mutabakat protokolleri, doğrulayıcıların durumunu ağdaki paylarına göre belirler. Bunun, ademi merkeziyetçiliği artırırken ve güvenliği sağlarken Ethereum ağının kapasitesini önemli ölçüde ve radikal bir şekilde artırması bekleniyor. Fragmentation: Fragmentation, dağıtılmış bir veri tabanına dayalıdır ve deneysel doğasına rağmen, blockchain endüstrisindeki en popüler Tier 1 ölçeklendirme çözümlerinden biri haline gelmiştir.

Blockchain Trilemma Nedir? Parçalanma, bir işlemi yığın adı verilen daha küçük veri kümelerine böler. Bu yığınlar, ağ tarafından aynı anda paralel olarak işlenerek, birden fazla işlemin aynı anda ve sıralı olarak yürütülmesine izin verilir. Ayrıca, her bir ağ düğümünün orijinalinden günümüze kadar her bloğun bir kopyasını tutması yerine, bu bilgi bölünerek farklı düğümlerde saklanabilir ve her biri içinde tutarlı tutulabilir. Parçalar, omurganın kanıtını sağlar ve adresleri, bakiyeleri ve genel durumu değiş tokuş etmek için parçalar arası bir iletişim protokolü aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girer. Ethereum 2.0, Zilliqa, Tezos ve Qtum ile birlikte, kırıkların kullanımı dikkate alındığında dikkate değer bir blockchain protokolüdür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!