Balancer Coin Nedir? Balancer Ağı Güvenli Mi? [ 5 Başlıkta İnceleme ]

Balancer Coin Nedir
Balancer Coin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balancer Coin Nedir?

Balancer Coin Nedir? Ethereum blok zincirinde çalışan bir yazılım olan Balancer, Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından oluşturulduktan sonra 2018 yılında geliştirildi. Otomatik bir portföy yöneticisi, likidite sağlayıcı ve fiyat sensörü olan Balancer, Vitalik Buterin tarafından tanımlanan ve popüler Uniswap dapp tarafından kanıtlanmış sabit emtia formülünün genelleştirilmiş hali olan N boyutlu değişmez yüzeye dayalıdır.

Bronz sürüm 2020’de piyasaya sürüldükten sonra, ticaret hacmi açısından Ethereum’un en iyi 15 DEX platformundan biri haline geldi.  Merkezi Olmayan Borsa’nın kısaltması olan DEX, merkezi olmayan bir değişimi ifade eder. Taraflar arasındaki kripto para birimi işlemlerinin güvenli olmasını sağlıyoruz. Merkezi olmayan bir borsada, B. Havalelerin güvenliğini ve denetimini sağlayan bir banka, hükümet veya finans kurumu. Bunun yerine Blockchain veya dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanılır. Merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolü olan Balancer, borsalar gibi finansal aracılar olmadan ticarete olanak tanıyan hizmetler sağlamak için kripto varlıklarının bir karışımını kullanır. Jetonu “BAL” olarak adlandırılan bir dengeleyici aynı zamanda bir likidite havuzu protokolüdür.

Balancer Coin Nedir? Dengeleyiciler, kullanıcıların portföylerindeki kripto para birimlerine dayalı olarak fon oluşturduğu bir tür endeks fonu olarak düşünülebilir. Bu fonlar dengeleyici havuzlar olarak bilinir ve havuza likidite sağlamak isteyen kullanıcılar varlıklarını yatırarak bunu yapabilirler. Dengeleyici havuzuna likidite sağlayan kullanıcılar, fonlarını kullanmak için ağa ödenen işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır ve BAL ile ödüllendirilir.

Balancer Nasıl Çalışır?

Balancer Coin Nedir? Balancer Crypto protokolünün önemli bir özelliği, likidite sağlayıcıları, likidite havuzları ve tüccarlar arasındaki etkileşimi yöneten ve kolaylaştıran bir dizi algoritmadır. Bu iki amaç için yapılır: havuzları yeniden dengelemek ve havuzlar arasında en iyi fiyatı bulmak. Balancer’da yeniden dengelemenin nasıl çalıştığına bir örnek: Bir Balancer Kripto havuzunun wETH’deki değerinin %80’ini ve wBTC’deki değerinin %20’sini tuttuğunu varsayalım. Kayma meydana geldiğinde protokol, 80/20 oranını korumak için token fiyatını ayarlar.

Dengeleyici bir DEX tüccarı, wETH ile wBTC satın almak istediğinde, protokol en iyi fiyat için likidite havuzunu algoritmik olarak tarar. wETH fiyatına kıyasla en yüksek wBTC’ye sahip havuz aynı zamanda tasarım gereği yeniden dengelemeye en çok ihtiyaç duyan havuzdur. Likidite havuzları ve ticaret platformları, dengeleyicinin diğer tüm yönlerini etkinleştirerek algoritmik dengenin sürekli dansına kapılır.

Balancer’ın Avantajı Nedir?

Balancer Coin Nedir? Balancer, Ethereum ve ERC-20 varlıklarının alım satımı için merkezi borsalara açık ve erişilebilir bir alternatif sağlamak üzere tasarlanmış bir DeFi protokolüdür. Dengeleyiciler, kullanıcıların Ethereum tabanlı atıl varlıklarından gelir elde etmelerini sağlar.

Kullanıcılar tüm portföylerini Balancer’ın kendi kendini dengeleyen LP’sine yatırabilir ve diğer kullanıcılar portföylerine karşı işlem yaptıklarında gelir elde edebilirler. Kullanıcılar, LP’ler oluşturarak veya mevcut havuzlara varlık ekleyerek likidite sağlayabilir. Dengeleyici, herkesin kendi kendini dengeleyen bir endeks fonu oluşturmasına veya başka birinin fonuna yatırım yapmasına izin verir. Dengeleyici sistemin üç tür havuzu vardır:

  • Varlık sahipleri tarafından sağlanan ve yönetilen “özel havuzlar”,
  • Birden fazla likidite sağlayıcının bir araya geldiği bir “ortak havuz”,
  • Akıllı bir sözleşme tarafından kontrol edilen özel bir havuz tipi “akıllı havuz”.

Balancer Ağı Güvenli Mi?

Balancer Coin Nedir? Trail of Bits, ConsenSys ve OpenZeppelin gibi ajanslar tarafından denetlenen Balancer protokolü, ERC-20 standardına uymayan belirteçleri desteklemez. Yönetici anahtarı ve arka kapı içermeyen protokol, güvene ihtiyaç duymadan çalışır. Dengeleyici likidite havuzları güncellenemez. Türkiye’nin önde gelen Kripto para borsası Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Havuzdaki tokenler dengeleyici ekip tarafından kontrol edilemez ve sadece akıllı sözleşmeler tarafından otomatik olarak yönetilir.

Balancer Proje Ne Sunuyor?

Balancer Coin Nedir? Balancer, kullanıcılara piyasa oynaklığından bağımsız olarak gelir elde etme fırsatı sunan, DeFi odaklı bir blockchain projesidir. Projenin yerel kripto para birimi BAL Coin’dir. Ethereum blok zincirine dayalı protokoller, “Otomatik Piyasa Yapıcı Protokolü (AMM)” sınıfına aittir. Bu nedenle, Uniswap ve Curve Finance gibi diğer büyük AMM protokolleriyle rekabet etmek zorundadır. Bu protokolün ana özelliği, akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilen “akıllı havuzlar” havuzlarının kullanılmasıdır. AMM, varlıkların fiyatlarını belirlemek için algoritmalar ve akıllı sözleşmeler kullanarak varlıkların merkezi olmayan ticaretini sağlayan bir protokoldür. Bu tür projeler, kullanıcıların kripto para birimi ödülleri kazanabilecekleri likidite havuzlarını içerir. Protokolün likidite havuzu, özel ve paylaşımlı havuzlara bölünmüştür.

Özel bir havuz, belirli bir yatırımcıya aittir ve bu yatırımcı için bir likidite payı sağlar. Öte yandan, ortak havuzda, token ödüllerinden kar elde etmek isteyen birden fazla yatırımcı var. DeFi topluluğunda Maker’ın iki yaratıcısı tarafından kurulan protokol, yakın zamanda Polygon ve Arbitrum ağlarıyla entegrasyonlar oluşturdu. Bu, yüksek hızlar ve düşük işlem ücretleri sunan bir ölçeklenebilirlik çözümüdür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!