Ağ Etkisi Nedir? Ağ Etkisi Türleri

Ağ Etkisi Nedir
Ağ Etkisi Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağ Etkisi Nedir?

Ağ Etkisi Nedir? Ağ etkisi, daha fazla kullanıcının bir ürün veya hizmete nasıl değer kattığını açıklayan ekonomik bir etkidir. Ağ etkisi varsa, ağa katılan her yeni kullanıcı ile ürünün değeri artar. Bu, daha fazla yeni kullanıcıyı ağa katılmaya teşvik ederek dolaylı olarak değer katar. Ağ etkilerinin en önemli örneklerinden biri telefondur. Teknolojinin ilk zamanlarında çok az kişinin evinde telefon bulunuyordu. Ayrıca, bu evlerin ağı kullanmak için fiziksel olarak bağlı olması gerekir.

Teknoloji olgunlaştıkça, telefon şebekesi bir bütün olarak daha değerli hale geldi çünkü daha fazla insan bir telefon satın almaya gücü yetiyordu. Kullanıcı sayısı arttıkça, genel ağın değeri ve faydaları da arttı. Bu, daha fazla insanın katıldığı ve bir bütün olarak ağın değerinin arttığı verimli bir döngü yarattı. Artan kullanım, katlanarak büyümeye yol açtı. Türkiye’nin önde gelen Kripto para borsası olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir makale yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Ağ Etkisi Türleri

İki tür ağ tesiri vardır–direkt ve endirekt ağ tesiri.

Doğrudan ağ tesiri, telefon örneğinde bahsettiğimiz etkidir. Artan kullanım, öteki bütün kullanıcılar için de kıymeti artırır.

Dolaylı ağ tesirini tarif etmek ise daha zordur. Terim, ilk aşamada bir ağ tesirinin olmasından meydana gelen ek ve tamamlayıcı avantajları anlatım eder. Örneğin, birçok kripto para aleni kaynaklıdır.

Ağ Etkisi Nedir? Ağ tesiri kuvvetli olan bir projede oldukça yüksek bir kıymet laf mevzusu olduğundan kabiliyetli birçok geliştirici (kendi koydukları kıymet de risk altında olduğundan) kodu denetlemeye yönelebilir. Bu katma kıymet, en başından projenin bünyesindeki değerin oldukça yüksek olmasından kaynaklanır. Bu tesir birleşerek büyümeye adım atar ve sonuçta rakiplerine kıyasla mühim ölçüde ağ etkisine haiz baskın liderler ortaya çıkar.

Ağ Etkisi Örnekleri

Ağ Etkisi Nedir? Günümüzde ağ etkilerinin örnekleri çeşitli ürün kategorilerinde bulunabilir. Bunların başında, kullanıcıların mevcut sosyal ağlarda kullanılan hizmetlerle daha fazla etkileşim kurma eğiliminde olduğu sosyal medya gelmektedir. Bu, insanları aynı platforma katılmaya zorlar ve sektör bazı hizmetleri tekelleştirir. Yeni bir şirket, yeni bir sosyal ağ platformu başlatmak istediğinde, önemli bir kitleyi çekmek için mücadele edecektir.

Pazar liderleri, ağ etkileri sayesinde önemli bir rekabet avantajına sahiptir. Ağ etkilerinin bir başka güzel örneği de araba paylaşımıdır. Uber ve Lyft’in yıllar içinde elde ettiği ağ etkisi, küçük kullanıcı tabanlarına sahip yeni hizmetler için zor olacaktır. Aynı şey çevrimiçi satışlar Ebay ve Amazon, İnternet araması Google, çevrimiçi daire kiralama AirBNB, kurumsal işletim sistemleri Microsoft ve iPhone ve Apple için de geçerlidir. Ancak, yalnızca iyi düşünülmüş iş modellerine sahip kar odaklı şirketler ağ etkilerine ulaşabilir mi? HAYIR Wikipedia, ağ oluşturma üzerinde büyük etkisi olan açık kaynaklı bir projenin harika bir örneğidir. Ağ Etkisi Nedir?

Ağ Etkisi ve Kripto Paralar

Ağ Etkisi Nedir? Ağ etkileri, kripto para birimleri ve blockchain söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken çok önemli bir konudur. Örnek olarak Bitcoin’i ele alalım. Bitcoin, güçlü ağ etkilerine ek olarak birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Madenciler ağ güvenliğini destekler ve operasyonlara devam etmek için yüksek likiditeye sahiptir. Ancak, Bitcoin’e benzer bir kullanım durumu sağlamayı amaçlayan başka bir ağ oluşturulduğunu varsayalım. Madenciler daha yüksek ödüller alıyor ancak aynı likiditeyi alamıyor. Ya risk alıp gelecekte daha fazla likidite elde etmeyi umabilirler ya da işlerini sürdürebileceklerinden nispeten emin bir şekilde Bitcoin madenciliğine devam edebilirler.

Ağ Etkisi Nedir? Ağ efektleri bu şekilde çalışır. Sunulan alternatif hizmet teknik olarak üstün olsa veya daha fazla fayda sağlasa bile yeni bir hizmete geçmek her zaman mantıklı olmayabilir. Ancak bu sadece Bitcoin’in ağ etkisinden kaynaklanmıyor. Adil pazar girişi sayesinde, Bitcoin zaten kopyalanması çok zor olan benzersiz özelliklere sahiptir. Bu örneği bir düşünce deneyi olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Ağ etkileri, merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasında da önemli bir konudur. Bir ürün, hizmet ve hatta bir akıllı sözleşme önemli bir avantaja sahip olduğunda, diğer projelerin bu avantajı yakalaması zor olabilir. Ancak DeFi, yolculuğun sadece başlangıcı. Birçoğu, hiçbir ürünün net bir kazanan olmak için yeterli ağ etkisine ulaşmadığını düşünüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!